Konut hesabı devlet desteği Mart ayında artacak

İlk kez ev alacakların tasarruflarını artırmak için uygulanan konut hesabı devlet desteği üst limiti artırılıyor. 2016’da başlayan uygulamaya göre devlet en az 3 yıl boyunca bankaya düzenli bir şekilde para yatırana, 15 bin lirayı aşmamak kaydıyla yüzde 20 katkı sağlıyordu. Yeni düzenlemeye göre konut hesabı açarak asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara, konut alım tarihindeki birikimin yüzde 25’ine kadar devlet katkısı ödenecek. Konut hesabı devlet desteği üst limiti ise 15 bin liradan 20 bin liraya çıkarılıyor.

Konut hesabı devlet desteği Mart ayında artacak

 

Çeyiz desteği azami katkı tutarı 7 bin 500 TL’ye çıkıyor

Çeyiz desteğine devlet desteği oranı da yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılıyor. Böylece 5 bin TL olan azami katkı tutarı yüzde 50 artışla 7 bin 500 TL’ye ulaşacak.

Desteklerden ayrı ayrı faydalanan çiftlerin alacağı katkı ikiye katlanıyor

Çiftler her iki destekten de ayrı ayrı yararlanıp toplamda 55 bin TL hibe alabilecek.

Devlet desteğinde üst sınır ne zaman artırılacak?

Konut hesabı ve çeyiz desteğinde zamlı tarife Mart ayında uygulamaya konulacak.

Konut hesabı devlet desteği için şartlar neler?

Konut hesabı bütün özel bankalarda mevcut. Bankalara başvurularak açılan hesaplar, bankayla varılan anlaşmaya göre aylık veya 3 aylık ve minimum bir tutar üzerinden belirleniyor. 36 aydan önce sistemdeki parasını çeken devlet katkısından yararlanamıyor. Sisteme girenler aylık ödeme yapıyorsa bir dönem içerisinde en fazla 3 defa, 3 aylık ödeme yapıyorlarsa en fazla bir defa ödeme yapmama hakkına sahip.

Devlet katkısı, hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor. Vatandaşların konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmesi gerekiyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*