Ev alacaklara devlet desteği şartları 2019
ev alacaklara devlet desteği 2019-evdenhaberler

İlk evini alanlara devlet katkısı verilmesi için başlatılan konut hesabında 13 bin vatandaşa ve 81 milyon lira birikime ulaşılırken, desteğin artırılması ilgiyi de büyütecek. 5 yılda 80 bin lira biriktirene, devlet de 20 bin lira ödeyecek. İşte ev alacaklara devlet desteği 2019 detayları…

ev alacaklara devlet desteği 2019-evdenhaberler

Ev alacaklara devlet desteği verilecek

Kiradan bir an önce kurtulmak ve kira öder gibi ev borcu ödemek isteyenlerin ilgi duyduğu ev fiyatları günden güne artıyor. Birde son dönemde artan faiz oranlarıyla birlikte ev almak gittikçe zorlaşmış durumda. Hal böyle olunca ev alacaklara devlet desteği verileceği açıklanmış ve bu kampanya vatandaşın yüzünü güldürmüştü.

Yeni ev alana 20 bin TL destek

‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı’ uygulaması sayesinde ilk evini alacaklara devletin %20 oranında desteği var. Bu oranın karşılığı ise 15 bin TL’ye denk geliyor. Devletin bu oranı %25 çıkarması ile karşılığı, yani devletin destek vereceği miktar 20 bin TL olarak karşılık buluyor.

Kanun şartlarını karşılayan her Türk vatandaşı konut alımlarında desteklerden faydalanabilecek. İlk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılında yapılacak.

Gerekli şartlar şu şekilde:

  1. Türk vatandaşı olmak
  2. Açık konut hesabı olması (konut hesabı, yurt içindeki özel veya kamu bankalarından açılabilecek. Katılım bankalarından da konut hesabı açabilmek mümkün olacak.)
  3. 18 yaşını doldurmuş olması (18 yaşını doldurmadıysa veli ya da vasisinin hesabı açması)
  4. Konut hesabı kesinlikle ortak hesap olamayacak ve sisteme girenler birden fazla konut hesabı açtıramayacak.
  5. Desteklerden konut sahibi olmayanlar yararlanabilecek
  6. Konut hesabı yalnızca konut sahibi olmayan Türk vatandaşları tarafından açılabilecek ve konut sahibi olmayan vatandaşlar katkıdan yararlanabilecek. (Konut sahibi vatandaşlar devlet katkısından yararlanamayacak.)
  7. Konut hesabına en az 3 yıl düzenli ödeme yapılması gerekecek. (Açacakları konut hesaplarına düzenli olarak en az 3 (üç) yıl süreyle düzenli ödeme yapacak. Konut alım tarihine kadar asgari olarak 3 yıl süreyle konut hesaplarına düzenli ödeme yapmak şart. Bununla birlikte konut hesabına düzenli ödeme yapmayanlar sistemden çıkarılacak)
  8. Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Fakat ilerleyen dönemde alt ve üst sınır tutarının esnetilmesi ön görülüyor.

Kendine ait konutu bulunmayanlar bankalarda konut hesabı açtırabilir. 14 banka bu hizmeti sağlıyor. Hesap açıldığında bir kereliğine toplu para yatırılabiliyor. Bunun da üst sınırı 30 bin lira. Sonrasında ise hesaba aylık ya da üçer aylık ödemeler yapılıyor.

Aylık ödenecekse en az 250 lira, en çok da 2 bin 500 lira.

Üç ayda bir ödeme yapılacaksa da en az 750 lira, en çok 7 bin 500 lira hesaba para yatırılıyor.

Hesaba, 3 yıl boyunca dokunulmaması ve bu süre içinde de aylık ödemelerin düzenli yapılması, devlet katkısından yararlanabilmenin temel kuralı. Belirtilen şartları sağlayan ve konut alım tarihine kadar konut hesaplarında biriktirilen toplam tutarın en az yüzde 20‘sine kadar devlet katkısı ödemesi yapılacak. Devlet en az 15 bin lira katkı sağlayacak. Azami katkı tutarı her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılacak. 2019 azami katkı tutarı için ilk evdenhaberler de olacak.

İlk ödeme ne zaman başlayacak?

Uygulamanın başladığı tarih Mayıs 2016. Bu tarih dikkate alındığında,konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı 2019 senesinde ödenmeye başlayacak. Desteklerden yararlanabilmek için gerekli şartları sağlayan vatandaşlar katkıdan yararlanabilecek.

Bu sisteme girene iki destek daha

‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı’ uygulamasına katılanlar 2 destek daha geliyor. Torba yasa tasarısıyla, bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılacak. Ayrıca, daha düşük kredi faizi imkanı sağlayacak. Yani bu sistem sayesinde sadece devlet desteği değil aynı zamanda karlı bir yatırım şansı yakalamış olacaksınız.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın