Kervansaray Otelleri yok fiyatına mı satılacak?
Bundan 2 ay kadar önce FETÖ ile ilgili bir soruşturmada adı geçen Kervansaray otelleriyle ilgili küçük ortaklardan biri beni aradı. O zamanki konuşmamızda FETÖ soruşturmalarında adı geçen Kervansaray’ın, herkesin bildiği Kervansaray Otelleri olmadığı, Kervansaray isimli başka bir şirket olduğunu belirtmişti. Gerçekten de TMSF de bunu onaylamıştı.

Zaten o dönemde Kervansaray otelleri başka bir konu nedeniyle icralıktı.  Kervansaray Yatırım Holding’in kredi kullandığı Alman Aareal Bank AG, 64,6 milyon Euro’luk alacağı için icra takibi başlattı. Bir icra da Odeabank’tan geldi.

Oteller bir bir satışa sunuldu

İlk icra Bursa Kervansaray’a geldi, ancak icradan satışı mahkeme durdurdu.

İkinci sırada Kervansaray Bodrum oteli vardı. 94 milyonluk Bodrum Kervansaray oteli 47 milyona Mega Varlık’ın oldu. Mega Varlık’ı temsilen ihaleye katılan avukat, ihale bedelini 1 kuruş artırdı. Başka katılan olmayınca da ihaleyi kazandı. Kervansaray’ın sahipleri iptal davası açtı. Dava sürüyor. Oteli alan Mega Varlık bankalara borcu olanların borçlarını daha düşük faizle satın alıp, borcu tahsil eden bir şirket. Türk ortakları olan şirket ABD’li Jacob Ortell Kingston isimli birine ait görünüyor.

Üçüncü icra da Kervansaray Lara Otel’e çıktı. Otelin muhammen bedeli 318 milyon TL’ydi. 550 odalı otel muhammen bedelin yüzde 50’sinden bile alıcı bulamadı. 20 gün sonra ikinci ihale yapılacak.

Holdingin aktifleri mevcut borçları kolaylıkla öder

Kervansaray Yatırım Holding avukatı Resul Özmen konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Holdingimiz bünyesindeki 7 adet otelden Aareal Bank’a olan borçlar nedeniyle Lara Otel ve Odea Bank’a olan borçlar nedeniyle Bodrum Oteli icra yolu ile satışa çıkarıldı. Ancak, şirket borçlarının müzakereleri devam eden muhtelif kaynaklarla ödenmesi ve küçük yatırımcıların da korunması için gerekli görüşmeler yapılıyor.  Şirketimizin var olan sorunları kısa süre içerisinde giderilecek ve turizm sezonunda faaliyetlere tam kapasite devam edilecektir. Holdingimizin aktifleri ile kıyaslandığında, mevcut borçların ödenmesi kolaylıkla mümkün.” dedi.

Varlık şirketlerine dikkat!

Varlık şirketleri bankalarla çalışıyor. Mesela bankaya 100 TL borcunuz var. Ödeyemediniz. Banka icra, hukuk, yargı ile uğraşmak yerine bu borcu 70 TL’ye varlık şirketine satıyor. Varlık şirketi de icra takibi, icra masrafları vs ile borcunuzu 130 TL’ye çıkarıyor. Bu işe yasal tefecilik diyenler de var. Bu firmalara dikkat etmek gerekiyor.