Kira kontratı örneği 2020
Kira kontratı nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Hazır kira kontrarında neler olur? İşte Kira kontratı örneği 2020 yılı güncel hali...

Kira kontratı nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Hazır kira kontratında neler olur? İşte kira kontratı örneği 2020 yılı güncel hali…

Kira kontratı örneği 2020

Kira kontratı, kiracıyla mal sahibi arasındaki ilişkiyi gösteren bir sözleşme. Bu sözleşmenin hukuken bağlayıcılığı bulunuyor. Bu nedenle sözleşmeyi yaparken maddeleri net ve açık bir şekilde yazmak gerekiyor. Biz de evden haberler olarak sizin için kira kontratı örneklerini pdf, jpg gibi değişik formatlarda hazırladık.

Kira kontratında neler olmalı?

Taraflar arasında yapılan kira kontratında mal sahibi ve kiralayan kişi veya firmalara ait tüm bilgiler detaylı bir biçimde yer almalı.

Kiralanan konut veya işyerinde bulunan demirbaşlar, gayrimenkulün durumu (boyalı boyasız vs) gibi konular da kira kontratında bulunmalı.

Her iki tarafın da kabul ettiği maddeler net ve açık bir biçimde sözleşmede geçmeli.

Ayrıca tarafların ve varsa resmi vekillerin, kefillerin imzası da sözleşmede olmazsa olmazlardan.

Kira kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenler?

Kira kontratı hazırlarken her iki tarafın da dikkat etmesi gereken hususlar;

  1. Sözleşmeyi okuyun. Üzerinde anlaşamadığınız maddeleri çıkarın.
  2. Karşınızdaki kişinin mülkün gerçek sahibi veya kiracının bizatihi kendisi olduğundan emin olun. Böylece ileride yaşanabilecek sorunlarda muhatabınızın kim olduğu belli olur. Bazen mal sahibi yerine eşi veya akrabası, kiracı yerine de eşi veya başka bir kişi imza atmak isteyebilir. Resmi vekaletname olmadığı sürece buna izin vermeyin. başka birinin imzasıyla yapılan sözleşme geçerli olmaz.
  3. Sözleşmede geçen adresin, kiralanan mülkün resmi adresi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  4. Kira başlangıç ve bitiş dönemlerini kesin olarak belirleyin. Ancak taraflardan biri sözleşme bitiş dönemine kadar herhangi bir talepte bulunmazsa kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenir, bunu unutmayın.
  5. Kira kontratında her iki tarafın da TC kimlik no’su bulunmasına dikkat edin. Aksi takdirde kontrat resmiyete dökülemez.
  6. Kiranızı mutlaka banka aracılığı ile yapın ve banka bilgilerinin sözleşmede yer almasına dikkat edin. Yazılı olmayan bir hesaba gönderilen para sonrasında sizi zor durumda bırakabilir. Sözleşmede hangi hesap no bulunuyorsa ödemeyi oraya yapın.
  7. Depozitoyu kesinlikle bankaya yatırın ve sözleşmede depozitodan hangi durumlarda kesinti yapılacağını net biçimde belirtin.
  8. Kiralama yapmadan önce gayrimenkulün her yerini detaylı olarak inceleyin ve gördüğünüz problemleri sözleşmede belirtin.

Kira kontratı örneği 2020 docx, pdf ve jpg versiyonları

PDF formatında kira kontratı örneği için BURAYI ulaşabilirsiniz.

JPG formatında kira kontratı örneği için ise BURAYI ve 2. sayfa için BURAYI tıklayınız.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın