İSTİKLAL TURİZMDEN, BAĞDAT CADDESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN ETKİLENDİ
Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en önemli ticari caddelerinden Bağdat, İstiklal ve Nişantaşı caddelerinde boş dükkan sayısı artıyor. İstiklal Caddesi’ndeki dükkanlar turizmde yaşanan sorunlardan etkilenirken, Bağdat Caddesi’nde ise kentsel dönüşüm nedeniyle boş dükkan problemi yaşanıyor. Nişantaşı’nda ise durum diğer iki caddeye göre biraz daha iyi. Veriler JLL Türkiye’nin ‘Perakende Caddeleri’ raporundan.

Bağdat’a Caddesi’nde boş dükkan sayısı artıyor

2016 yılında 427 olan Bağdat Caddesi’ndeki dolu olan perakende mağazası, 2017’nin ilk çeyreğinde 350 olarak hesaplandı. Bağdat Caddesi’ndeki boş dükkan sayısının artmasında kentsel dönüşümün etkisinin olduğu gözlendi.

Bölgedeki, inşaat halindeki yapıların sayısı ilk çeyrekte 43 olarak belirlendi. Bu sayı bir önceki yıl 9’du.

İstiklal’de 30 dükkan daha boşaldı

İstiklar Caddesi eski günlerini özletiyor. 2016 yılında 263 olarak hesaplanan dolu olan mağaza sayısı bu yıl 234 olarak açıklandı. Caddede boş dükkan sayısı 2016’da 3 iken, bu yılın ilk çeyreğinde 32 oldu.

Caddede inşaat halindeki yapıların sayısı ise önceki yıl olduğu gibi 13. JLL Türkiye verilere göre düşüşün asıl nedeni turist sayısındaki keskin düşüş ve caddede uzun zamandır devam eden altyapı çalışmaları.

Nişantaşı görece iyi

İstanbul’un kalbi olarak kabul edilen Nişantaşı’nda ise durum diğer iki caddeye göre daha iyi. Caddede, boş dükkan ve mağaza sayısı 2016’nın ilk çeyreğinde 19 iken, bu yıl 25 olarak açıklandı. 2016’da 519 dolu mağaza olan bölgede bu rakam bu yıl 498 olarak hesaplandı.

Nişantaşı’nda inşaat halinde olan yapı sayısı ise 13’ten 28’e ulaştı.

Caddeler AVM gibi yönetilmeli

JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş verileri değerlendirdi. Alkaş, “Cadde perakendeciliği yeniden ele alınmalıdır. Finansal iklim ve tüketici davranışındaki değişimlere uyum sağlamak için çok merkezli bir yaklaşım benimsenmelidir. Bu yaklaşım ayrıca perakende caddelerine yerel ve küresel ölçekte rekabet gücü sağlayacaktır. Alışveriş merkezi gibi profesyonel bir anlayışla yönetilen perakende caddeleri İstanbul’un gündeminin en üst sıralarında kendine yer bulmalıdır. Yerel yönetimlerin planlama ve koordinasyon yeteneği, mal sahiplerinin ortak vizyonu ve profesyonel danışmanlık şirketlerinin teknik bilgi birikimi ile caddeler eski günlerine geri dönecektir” diye konuştu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*