Bu ev tam 250 milyon dolar!
ABD’nin en pahalı evi, Bel-Air satışa çıktı. ABD’nin lüks konut piyasasının büyük ölçüde oluştuğu yer olan Los Angeles’taki bir tepede yer alan malikanenin değeri tam 250 milyon dolar. Daha net bir ifadeyle 875 milyon TL.

42 odası var

Ultra lüks konumundaki 4 katlı Bel-Air malikanesinin 42 odası, 21 banyosu, 3 mutfağı, 40 kişilik sinema salonu, içinde barı da olan bir sonsuzluk havuzu ve 270 derece Los Angeles ve okyanus manzarası var.

Garajdaki otomobiller hediye

Dünyanın dört bir yanından toplanmış 130 sanat eserini de barındıran malikanenin garajında, içinde özel yapım bir Rolls-Royce ve Bugatti’nin de bulunduğu 30 milyon dolar değerinde otomobiller de bulunuyor.

250 işçi 4 yılda yaptı

3 bin 500 metrekare kapalı alanı olan malikanenin bir bowling salonu, iki şarap mahzeni, içi yıllarca yetecek sayıda şeker stokuyla doldurulmuş bir şeker odası ve helikopter pisti de var.

Yapımı 4 yıl süren ve 250 işçinin çalıştığı lüks malikanede 14 dev ekran televizyon ve Minotti marka mobilyalar kullanılmış.

Malikaneyi yapan, lüks konut geliştiricisi Makowsky

Lüks ev üretip satışa çıkaran Bruce Makowsky, 250 milyon dolarlık evde olmayan hiç bir şey bulunmadığını, evi satın alacak kişinin diş fırçasına bile ihtiyacı olmayacağını söylüyor.

Makowsky, 2014’te Minecraft’ın kurucusu Markus Persson’a Beverly Hills’teki bir evi 70 milyon dolara satmıştı. Bu rakam o zaman şaşırtıcı sayılıyordu. Ancak Los Angeles gayrimenkul sektörü o zamandan sonra hızla gelişti.

“Zenginler yatlara 100 milyon dolar veriyor, eve neden vermesin?”

Bu tarz evler genelde bir alıcının isteği üzerine inşa ediliyor. Ancak Makowsky, dünyanın en pahalı evlerinden biri olan bu evi, bir alıcı olmadan tamamen kendi düşüncelerine göre geliştirdi.

Makowsky, milyarder iş adamlarının, yılın yalnızca 1 ayını geçirdikleri teknelere yüzlerce milyon dolar yatırdıklarını, ancak yılın büyük çoğunluğunu geçirdikleri evlerine yalnızca 40-50 milyon dolar harcadıklarını söylüyor.

Bunun bir çelişki olduğunu belirten Makowsky, bu evle bu çelişkiyi gidereceğini düşünüyor.

 

ABD’de şimdiye kadar satılan en lüks konut 200 milyon dolardı

Malikane 250 milyon dolar karşılığında satılırsa, şimdiye kadar Los Angeles’ta satılan en pahalı ev olacak.

Geçtiğimiz yıl önce 200 milyon dolara Playboy Konağı, daha sonra Carolwood Drive’da bir ev 150 milyon dolara satılmıştı. Her iki evde şimdiye kadar ABD’de satılan en pahalı evler olarak biliniyor.

Soru şu; Makowsky konağını kim satın alabilir?

Uzmanlar, bu fiyattaki bir evi dünyada sınırlı sayıda kişinin alabileceğini söylüyor. ABD’de şu an itibariyle yaklaşık 600 milyarder bulunuyor. Dünya genelinde ise bu rakam yaklaşık 2 bin 500. Yani bu evi alabilecek kişi sayısı maksimum 2 bin 500.

Uzmanlar, böylesine bir parayı bir eve eski zenginlerin yatırmayacağı düşüncesinde. Dolayısıyla potansiyel müşteri sayısının 100’ü geçmeyeceği düşünülüyor.

Ancak yine de pek çok uzmanın görüşü şu yönde; “Muhtemelen bu evi kısa sürede satacak”

İşte Bel-Air Konağı’nın fotoğraf galerisi!

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın