İSTANBUL’DA ZENGİN ALICILARIN TERCİHİ GÖKTÜRK-KEMERBURGAZ BÖLGESİ!
Geçmişte İstanbul’un bostan sahası olan Göktürk-Kemerburgaz bölgesi şehrin A+ alıcılara hizmet veren konut merkezine dönüştü. Kemer Country’nin bölgede hayat bulmasıyla beyaz yakalı kesimin yeni yerleşim alanı olan Kemerburgaz’ın ardından hemen yanındaki Göktürk Köyü de imara açıldı. Lüks villa ve konutların yükseldiği bölgede bundan beş yıl önce 2 bin dolar seviyelerinde olan metrekare fiyatları, günümüzde 3 bin dolar seviyelerine yükselmiş durumda. Üçüncü Havalimanı’nın faaliyete geçmesi ve bu yıl tamamlanması planlanan Gayrettepe-Kemerburgaz-Göktürk metro hattının açılmasıyla, bölgenin ulaşımının daha rahat hale gelmesi bekleniyor. Bunun da bölgeye olan talebi ve dolayısıyla fiyatları daha da yükselteceği tahmin ediliyor.

21 PROJE VAR

Kent merkezine yakınlığı, ulaşımının kolay olması ve orman alanının yakınında konumlanması nedeniyle temiz havasıyla tercih edilen Göktürk-Kemerburgaz bölgesinde, şu anda yapımı ve satışı devam eden 21 proje bulunuyor. Aralarında Ant Yapı, Özak GYO ve Demir inşaat’ın da bulunduğu birçok marka da bölgede yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Okay, Üçüncü Havalimanı ve Üçüncü Köprü’nün etkisiyle öne çıkan Göktürk-Kemerburgaz bölgesinde proje geliştirmek üze re yer arayışında olduklarını söylüyor. Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin İstanbul’un yıldızı parlayan bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Okay, “Önümüzdeki dönemde bölge daha da değerlenecek. Biz de burada bir proje geliştirmeyi istiyoruz. Butik projelerin geliştirildiği bölgede yer arayışlarımız sürüyor” diyor.

A GRUBUNUN TERCİHİ

Villa ve lüks konut projeleriyle şekillenen bölge alım gücü yüksek beyaz yakalılara hitap ediyor. Yeni geliştirilen projeler de bu kesime hitap eden projelerden oluşuyor. Bölgenin A ve A+ gruba hitap ettiğine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Bölgede birbiri ardına butik projeler geliştiriliyor. Buradan konut alan yatırımcı ne istediğini bilen bir kesim ancak aynı kitleye hitap edilen konutlar üretilmesi büyük risk oluşturuyor. Bu nedenle insanlar için ilgi çekici, ek tatlandırıcılar içeren projeler üretilmesi gerekiyor” diyor. Birçok büyük şirketin bölgede projeler geliştirmek için yer arayışında olduğuna işaret eden Maya, bölgenin metro hattının devreye alınması ve Üçüncü Havalima-nı’nm açılmasıyla daha da değerlenmesinin beklendiğini de vurguluyor.
Bölgede proje geliştirmeye hazırlanan Özak GYO’nun genel müdürü Fatih Keresteci, Göktürk’te yer alan 17 dönümlük arazilerinde 150 üniteli bir konut projesi geliştirmeyi planladıklarını söylüyor. Eyüp Belediyesi’ne bağlı olan bölgede 2B arazilerinin imara açılmaya başladığına işaret eden Keresteci, “Eyüp Belediyesi 2B arazilerinin imara açılması için çalışmalara başladı. Bölgedeki 2B arazilerinin 2018 başı gibi imara açılması bekleniyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte biz de projemize başlayacağız” diye konuşuyor.

BUTİK PROJELER

Bölgede geliştirilen projeler villalardan ve lüks konutlardan oluşuyor. Nişantaşı, Etiler gibi lüks semtlerden kaçıp daha sakin bir hayat yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bölge, ormana yakınlığı ve temiz havasıyla öne çıkıyor. Gelir grubu yüksek kesimin banliyösü de olarak anılan bölgenin önümüzdeki yıllarda geliştirilecek yeni projelerle daha da kalabalık bir bölge haline gelmesi de beklentiler arasında yer alıyor.
Gün İnşaat Genel Müdürü Yüksel Günver, Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin yıllardır İstanbullular için kent merkezinin kaosundan bir kaçış olarak görülen, orman, içinde ama şehre çok yakın bir yerleşim bölgesi olduğunu söylüyor. Günver, “Bölgede 2006 yılından bu yana yaptığımız tüm projelerde ölçek açısından butik bir yaklaşımı benimsedik. Bundan sonra da öyle devam edeceğiz” diyor. Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin geleceğin Levent’i olarak anıldığına işaret eden Günver, havalimanı ve metro ile birlikte bölgenin değerinin yüzde 70 oranında değerlenmesini beklediklerini söylüyor. Bölgede yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar yürüttüklerine de dikkat çeken Günver, “Kemerburgaz’da 4 bin 200 metrekare alanda kat karşılığı anlaştığımız bir yer var. Bu yılın sonunda bu projeye başlayabiliriz. 20 konutluk butik bir proje olacak” diye konuşuyor.

Bölgeyi öne çıkaran 4 faktör:

1-Kent merkezine kolay erişilebilmesi.
2-Bölgenin bir konseptinin, kimliğinin olması.
3-İstanbul’un huzurlu bir banliyösü olarak konumlandırılması.
4-Ormana yakınlığı ve temiz havası.

Metal Yapı GM Akın Karaali: “Bölgede yeni projeler planlıyoruz”

“Metal Yapı olarak Göktürk ve Kemerburgaz bölgelerinde şimdiye kadar yedi proje yaptık. Bölgede devam eden üç projemize üç yeni proje daha ekleyeceğiz. Yatırım ve oturum için öne çıkan bölge, Üçüncü Havalimanı ve gelecek yıl açılacak metroyla daha da değerlenecek. Bölgede proje geliştirmek için arsa arayışlarımız sürüyor. Bölgede şu anda 3 bin dolar olan ortalama m2 fiyatları Üçüncü Havalimanı ile 4 bin 500 dolar seviyesine yükselecektir.”

Demir İnşaat YKB Hamit Demir:”Göktürk’te dönüşüm yapacağız’

“İstanbul’un son dönemde öne çıkan bölgelerinden biri olan Göktürk’te kentsel dönüşüm yapmak üzere çalışmalara başladık. 42 dönümlük alandan 29 dönümünü netleştirdik. Bölgede plan çalışmaları devam ediyor. 2017’nin ikinci çeyreğinde önemli bir noktaya gelmiş oluruz. Bu tarihten sonra Demir inşaat markasını Göktürk’e taşıyacağız. Üçüncü Köprü ile değerlenen bölge, Üçüncü Havalimanının devreye alınmasıyla daha da değerlenecek.”

KEMERBURGAZ

Mika Naturalist2- Mika
Krea Gayrimenkul Kemerburgaz projesi
Kemerville – Gün inşaat
Tio Kemerburgaz – Irmak inşaat
Belgrad Life Villa – Metal Yapı
Pine Homes – Sur İnşaat
Bakırcı Kemer – Bakırcı Yapı
Elmas Teras Kemerburgaz – Elmas Yapı
Real Life Kemerburgaz – Metal Yapı
Kemer Life 23 – Metal Yapı
Kemer Life Office – Metal Yapı
Belgrad Life – Metal Yapı
Kemer Life 24 – Metal Yapı

GÖKTÜRK

Demir İnşaat dönüşüm projesi
Neo Land Göktürk – Neo Yapı
Göktürk Residence – NYG İnşaat
Arcadium Life III – Metal Yapı
Hisar Panaroma – Hisar İnşaaT
Erikli Evler – Hun Yapı
Karma Suites – Uçar Gayrimenkul
Larus Göktürk – Hakan Kıran