ÇAMLICA TEPESİNDEKİ İMAR ARTIŞINA BELEDİYE “HAYIR”, BAKANLIK “EVET” DEDİ
İstanbul Küçükçamlıca Tepesi’ndeki Bilfen Okulları, bitişiğindeki 20 bin metrekarelik arsasının imarını artırmak istedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu artışa izin vermedi. Bilfen bu kez otel yapacağı arsa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. En büyük hırsızlığın imarda yapıldığını savunan ve bu sebeple belediyeleri denetleme yetkisi isteyen bakanlık, arazideki inşaat alanını 7 bin metrekareden 12 bin metrekareye çıkardı. Park alanı 13 bin metrekareden 8 bin metrekareye düştü. Turizm alanı ilan edilen araziye otel yapılması planlanıyor.

13 bin metrekaresi 2005’te parka ayrılmıştı

Küçükçamlıca’daki yaklaşık 20 bin metrekarelik arazinin 13 bin metrekaresi 11 Temmuz 2005 tarihinde, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanan imar planlarında park alanı olarak ayrılmıştı. Geri kalan kısmı ise planlara turistik tesis alanı olarak işlenmişti. Arsa sahipleri, arazinin büyük kısmının park alanına ayrılmasına itiraz etmiş ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi bu itirazı kabul etmemişti.

İBB 4 kez ret oyu verdi

Bilfen 2007 yılında aldığı arazide imar değişikliği yapılması için 2010 yılında İBB’ye başvurdu, imar dosyası İBB Meclisi gündemine çeşitli tarihlerde 4 kez geldi. İmar değişikliğine, İBB Meclisi’nden onay çıkmadı. İBB’nin vermediği imar değişikliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay verdi. Yeni plan değişikliği ile arazinin bin metrekaresi daha turizm alanı ilan edilerek imara açıldı. 12 bin metrekarelik araziye otel yapılacak.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*