Bir evin gerçekten ucuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Herkes alıcı, normal fiyatından daha ucuza ev almak ister. Ama bu o kadar da kolay bir şey değildir. Çünkü kimse konutunu normalden ucuza satmak istemez. Peki daha evi alırken nasıl kazanabilirsiniz? Bir evin gerçek değerini nasıl bulabilirsiniz? Bir evin gerçekten ucuz olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte size altın değerinde öneriler…

Bir evin gerçekten ucuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir evin gerçekten ucuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Metrekare fiyatını benzerleriyle kıyaslayın!

Yapılacak ilk iş, benzer konumda bulunan, benzer özelliklere sahip evlerin metrekare fiyatıyla sizin satın almak istediğiniz evin metrekare fiyatını karşılaştırmak olmalı. Kabaca ev 100 metrekare demeyin, ölçün! Aynı apartmanda, aynı sitede, benzer özelliklere sahip bir çok ev bulunabilir. O evlerle kıyaslayın! Bir evi ucuza alıp almadığınızı gösterecek en kestirme yol, budur.

Amortisman değerini hesaplayın!

İster içinde oturun, isterseniz yatırım amaçlı alın, bir evin kaç lira kira getirisi olduğu, o evin değeriyle ilgili önemli bir ipucu verir. Aynı evin olmasa bile benzer evlerin kiralarını araştırın, müstakbel alt komşunuzun kaç lira kira verdiğini sorun. Özellikle bir kaç ev arasında tereddüt yaşıyorsanız, fiyatına göre kira getirisi en iyi olan evi tercih edin.

İyi bir fiyata ev alabilmek için kira çarpanı önemlidir. Aylık kira getirisinin 200 katı fiyata sahip bir ev günümüz şartlarında avantajlı sayılabilir. Mesela aylık 1000 TL’ye kiraya verebileceğiniz bir evi 200 bin liraya alıyorsanız, kaçırmayın. Ancak bu rakamın ortalamasının il il değiştiğini, İstanbul için amortisman süresinin 240 ayı geçtiğini belirtmekte fayda var.

Boş ve kiralık yerleri sorun!

Özellikle yatırım amaçlı bir daire alıyorsanız, çevredeki kiralık boş dairelerin kaç aydır bu durumda olduğunu soruşturun. Bir evin yalnızca 1 ay boş durması yüzde 10’a yakın kayıp anlamına gelir. Çabuk kiraya verilemiyorsa istenilen kira yüksektir. Bir evin gerçek kira değeri, çok kısa sürede kiraya verilebilecek rakamıdır.

Ulaşım ağı yatırımlarını takip edin!

Bir evin çevresinde veya bölgesinde yapılacak yatırımlar evlerin hem kira gelirini artırabilir hem de fiyatını. Bunun için iyi bir araştırma yapmak gerekir. Bir yere bir kaç yıl içinde bir metro hattının gelecek olması, özellikle ulaşım sıkıntısı yaşayan ilçeler ve semtler için çok önemlidir. Yakın zamanda bu bölgedeki konut fiyatları değerlenebilir. Bu tarz yerlerde normal fiyatın az bir miktar üstüne çıkmak bile gelecekte size kazandırabilir. Evin ucuz olup olmadığına bakarken, sadece bugüne değil yarına da bakın.

Etrafında çok boş arazi olan yerlerin gelişim projelerini inceleyin!

Çevrede çok sayıda boş alan olması, büyük riskler taşır. Bu nedenle mümkünse çevre arazileri kimin aldığını, nasıl bir proje geliştirmekte olduğunu soruşturun. En azından camdan yandaki boş arazilere bakarken, sohbet arasında “Buralar kimin, ne yapacaklar” diye sorun.

Mümkünse çevresine AVM gibi ticari binaların, belediye, üniversite, hastane gibi kamu binalarının yapılacağı yerleri tercih edin. Ticari ünitelere yakınlık fiyatları artırabilir.

Çevresine yeni konut projeleri yapılacak binalardansa mümkün olduğunca uzak durun. Çok sayıda yeni ve boş konut, sizin evinizin değerini ve kira gelirini düşürebilir.

Evin konumunu kesinlikle değerlendirin. Bugün ucuza aldığınız ev yarın size pahalıya gelebilir!

Bütün bunların sonucu sizin için olumluysa, o evi uygun fiyata almışsınız demektir.