BABADAĞ TELEFERİK PROJESİNDE İNŞAAT BAŞLADI

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki turistik merkez Ölüdeniz’den, 1965 rakımlı Babadağ’a çıkacak teleferiğin yapımına başlandı. Teleferikle yılda 1 milyon kişinin taşınması bekleniyor.

Babadağ teleferik projesi 2018’in sonunda bitecek

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi’nin bin 700 metre yükseklikteki pistinde yapılan tanıtım toplantısında, basın mensuplarına proje hakkında bilgi verildi.

Kırtur Limited Şirketi Genel Müdürü Kenan Kıran, yaptığı açıklamada, teleferiğin Ölüdeniz Mahallesi’nden Babadağ’da bulundukları piste kadar geleceğini, buradan da bin 800 ve bin 900 metre pistlerine 2 telesiyej hattı kurulacağını söyledi.

Babadağ Teleferik Projesi alt yapı çalışmalarının da iki ay önce başladığını belirten Kıran, “Teleferiği 2018’in Aralık ayı sonunda tamamen bitirmek istiyoruz. Yoğun sezonda günde 6-7 bin kişi taşıyacağımızı düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda bu sayıda da artış olabilir.” dedi.

Teleferik sayesinde bölgeye ilgi 2-3 kat artabilir

Babadağ’ın sportif amaçlı kullanıldığını, yamaç paraşütünün haricinde ekstrem sporları da merkeze getireceklerini ifade eden Kıran, teleferik sayesinde bölgeye gelenlerin sayısının ikiye, üçe katlanacağını kaydetti.

Fethiye’de turizm 12 aya yayılacak

Projenin temel atma töreninin 21 Ağustos’ta yapılacağını bildiren Kıran, “Yıllık 1 milyon kişinin teleferiği kullanacağını düşünüyoruz. Şu anda Babadağ’dan yaklaşık 100 bin tandem (ikili), 15 bin de single (tekli) atlayış var. Bunların hepsi projeyle revizyona girecek. Burayı uluslararası bir yer haline getireceğiz.” diye konuştu.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan da teleferikle Fethiye’de turizmin 12 aya yayılacağını, temel atma törenine herkesi davet ettiğini söyledi.

Kırtur hem yapacak hem de kira verecek

Babadağ Teleferik Projesi ihalesini, yıllık 2 milyon 250 bin lira kiralama bedeliyle yıllık cironun yüzde 12,5’ini Fethiye Güç Birliği Şirketine vermeyi taahhüt eden Kırtur Limited Şirketi kazanmıştı.