Arsa rayiç bedeli 2019
Arsa rayiç bedeli 2019

“Pazar değeri” olarakta bilinen arsa rayiç bedeli 2019 yılında ne olacak? Rayiç bedeli sorgulaması nereden yapılıyor? Rayiç bedel nasıl hesaplanıyor? Tüm detaylar sizin için haberimizde…

Arsa rayiç bedeli 2019

Arsa rayiç bedeli 2019

Arsa rayiç bedeli, “arsanın pazar değeri” olarak biliniyor. Arsaların günümüz piyasasındaki alım-satım değerine arsa rayiç bedeli ismi veriliyor. Semt, ilçe, mahalle, sokak, ulaşım, manzara ve arz talep dengeleri arsanızın değerini yani rayiç bedelini etkileyen unsurlardan birkaçı olarak sıralanabilir.

Rayiç bedele etki eden faktörlerden birisi de piyasa koşulları. Emlak vergisi rayiç bedeli belirlenme etabında genelde arsanın minimum değeri hesaplanır ve genellikle piyasa değerinin altında olur.

Arsa rayiç bedeli nasıl hesaplanır?

Arsa rayiç bedelini hesaplayabilmek için, özellikle metrekare ve fiyat üzerinden diğer gayrimenkuller üzerinden hesaplama yapılması gerekiyor. 100 metrekare arsası bulunan vatandaşın yapacağı hesaplama, yakın çevrede bulunan en az üç arsanın rayiç bedelinin ve metrekaresinin öğrenmesi ile gerçekleşir.

Aşama 1: Ortalama olarak semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğunu bulabilmemiz için, diğer üç arsanın rayiç bedelinin toplamını, üç arsanın metrekare toplamına bölerek bulabiliriz.

Gerçek rayiç bedeli bulma: Arsanın gerçeğe yakın değerini ise aşama 1’de bulduğunuz metrekare başına düşen rayiç bedelini, gerçek rayiç bedeli bulmak istenen arsanın metrekaresi ile çarparak bulabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir şey vardır. Ülkede ki ekonomik durum, genel piyasa durumu, sektörel piyasada ki canlılık rayiç bedelini etkileyen diğer faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Semtinizde yapılaşma ve kentleşme fazlaysa veya gün geçtikçe artıyorsa, bu rayiç bedelle doğru orantılıdır. Kentleşme artıyorsa rayiç bedelde de artış görülüyor.

Arsa rayiç bedeli nasıl sorgulanır? 2019

Arsa bedeli hesaplamadaki en temel sebep satış değerlerinin öğrenilmesini sağlamak. Konutlarda olduğu gibi arsalarda da yakın çevredeki projeler ve semtin gelişimi ile arsa bedellerinde değişkenlik olacaktır.

Her mahallenin belirli caddelerinde ve sokaklarında özel rayiç bedeli belirlenir. Her sokağın rayiç bedeli, belediyeler tarafından kayıt altına alınır.

Arsa rayiç bedeli sorgularken E-Devlet platformunu kullanabilirsiniz. Belediye Hizmetleri sekmesinden gayrimenkulün bulunduğu il, ilçe, mahalle ve sokak gibi bilgilerini doldurarak rayiç bedele ulaşmak mümkün.

E-Devlet “belediyeler” sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Arsa rayiç bedel nasıl öğrenilir?

Arsanın, tapu bilgilerinden yola çıkarak, bağlı bulunduğu belediyenin sorgulama sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Ayrıca 2018 yılında belirlenmiş olan rayiç bedellerini telefonla öğrenmekte mümkün. Arsa rayiç bedel sorgulaması, tapu üzerinde belirtilen ada, parsel bilgileri yada ad-soyad bilgileriyle de yapılabiliyor.

Tapu işlemleri yapılırken her iki tarafın ayrı ödediği tapu harçları da rayiç bedel üzerinden hesaplanıyor.

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın