İşte dünyanın en büyük sarayı!
Dünyanın en büyük sarayı Brunei Sultanı’nın ve ailesinin ikamet ettiği Istana Nurul Iman Sarayı. 1984 yılında yapılan 1788 odalı saray 200 bin metrekare büyüklüğünde bir alana sahip.

1.4 milyar dolara mal oldu

Yapımı iki yıl süren ve 1 Ocak 1984 tarihinde tamamlanan Istana Nurul Iman Sarayı’nın maliyeti yaklaşık 1.4 milyar doları buldu.

Altın kubbeler ve minareli devasa saray, Brunei’nin başkentinin birkaç kilometre güneyindeki Brunei Nehri kıyısında bulunuyor.

Sarayda her şeyin en lüksü var

Brunei padişahı Hasanal Bolkiah’ın kaldığı saray 18 bin 580 metrekare kapalı alana sahip. 1788 odalı sarayda, 250’den fazla banyo, 5 bin misafir kapasiteli ziyafet salonu, 5 yüzme havuzu, bir helikopter pisti ve bin 500 kişilik bir cami yer alıyor.

İtalyan mermeri, Şanghay graniti, İngiliz camı ve en kaliteli Çin ipeği ile donatılan sarayın ana dekorasyon malzemeleri olarak altın ve mermer kullanılmış.

Pencereleri ve kapıları saf altından yapılmış fayanslarla süslenmiş olan sarayda kapı kolları da altından nasibini almış.

Klimalı ahırları var

Atlara özel bir merakı olan sultan sarayda en sevdiği atlar için de özel bir alan ayırmayı ihmal etmemiş. En sevdiği 200 atına özel klimalı ahırlar yaptıran sultan lüksü ahırlardan dahi esirgememiş.

Dünyanın en lüks ve en pahalı arabalarını içinde bulunduran araba koleksiyona sahip olan sultan için sarayın altında 110 araç kapasiteli devasa bir otopark bulunuyor. Özellikle benzersiz ve özel tasarım araçlara merak duyan sultan için bazı markalar sadece kendisine özel tasarımlar ile onun koleksiyonuna girme şerefine nail oluyorlar.

Renoir’in tabloları da sarayı süslüyor

Saray içindeki sanat eserlerinden de söz ettiriyor. saray, 1980’de Sultan tarafından 70 milyon dolara satın alınan ünlü Fransız ressam Renoir’in resimleri de dahil olmak üzere dünyaca ünlü sanatçılar resimlerinden oluşan bir koleksiyon bulunuyor.