8 SANAYİ SİTESİNDE TAŞINMA İŞLEMİ BAŞLIYOR!

Emlak vergisi kalkacak, sanayi siteleri taşınacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi’ni açıkladı.

Emlak vergisi kalkıyor

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Emlak vergisini kaldıracaklarını söyleyen Bakan Özlü, “Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimiyle yılda 127.8 milyon lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergi kalkıyor” dedi.

Yurtdışında OSB kurulabilecek

Bakan Özlü, yurt dışında organize sanayi bölgesi (OSB) kurulabileceğinin müjdesini verdi. Özlü, “Yurt dışına OSB kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulu’ndan yetki alıyoruz yani Türkiye’de başarılı olan OSB’ler yurt dışında da OSB kurabilecekler.” dedi.

Özlü, özel sektörün de özel endüstri bölgesi kurmasına imkan tanıyacaklarını ifade ederek “Deniz doldurma yoluyla endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz. Bunlardan birisi Trabzon Arsin bölgesi” açıklamasında bulundu.

8 sanayi sitesinde taşınma işlemi başlıyor

Sanayi sitelerinde bulunan 63 bin 649 iş yerinin taşınacağını ifade eden Bakan Özlü, Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun’daki 8 sanayi sitesinin taşınma işlemlerinin de bir an önce başlayacağını söyledi.

Özlü, sanayi sitelerinin toplam taşınma maliyetinin 19 milyar lira olduğunu belirtti.