2018’DE TOKİ TAKSİTLERİ NE KADAR ARTACAK?

TOKİ, satışını taksitle gerçekleştirdiği konutların geri ödemesinde yılda iki defa zam uyguluyor. Bazı konut sahipleri taksitteki artışı görünce tepki gösterebiliyor. TOKİ ev sahiplerinin sürpriz yaşamamaları için taksit artışlarıyla ilgili detaylı bilgilendirme yapıyor. Peki 2018’de TOKİ taksitleri ne kadar artacak? İşte ayrıntılar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

KALAN BORÇ VE TAKSİTLER HER 6 AYDA BİR ARTIRILIYOR

Konutların taksit artışları yorumlara sebebiyet vermemek amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Yeniden değerleme yapılırken ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumundan alınan oranlar kullanılıyor. Taksitler Ocak ve Temmuz aylarında sözleşmede belirlenen artış oranları ile yeniden değerlendirme yapılarak güncel borç bakiyeleri yeniden oluşturuluyor.

ORTA GELİR GRUBU KONUTLARINDA TAKSİT ARTIŞI YÜZDE 5,69

Toki konutların taksit artışlarında iki farklı oran uyguluyor. Orta gelir grubu konutlarında kalan borç bakiyesi ve taksit tutarları 6 aylık memur maaş zammı göz önünde bulundurularak artırılıyor. Buna göre memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan projelerin borç bakiyeleri 2018’in Temmuz-Aralık dönemi için yüzde 5,69 zamlanacak. TOKİ’den orta gelir grubu konutu alan ve 1.000 TL taksit ödeyen ev sahiplerinin taksit miktarı bu yılın ikinci 6 ayı için 1.056 TL olacak. TOKİ bu oranı daha düşük tutma hakkına sahip.

ALT GELİR GRUBU KONUTLARINDA TAKSİT ARTIŞI YÜZDE 5,69

Satışa sunulan alt gelir grubu konutlarında ise TOKİ 6 aylık ÜFE, TÜFE veya memur maaş zammından hangisi daha düşükse o oranda zam uyguluyor. 2018’in ilk 6 ayında TÜFE yüzde 9,17, ÜFE yüzde 15,52, memur maaş zammı ise yüzde 5,69 oranında gerçekleşti. Bu rakamlara göre TOKİ, en düşük oran olan yüzde 5,69’luk memur maaş zammı rakamına göre zam yapacak.

Bu durumda alt gelir grubu konutlarında 1 Temmuz 2017’ye kadar ayda 500 TL taksit ödeyen bir kişinin borç toplamı ve taksitleri yüzde 5,69 oranında artırılacak.

500 TL’lik taksit tutarı 528,5 TL’ye çıkacak.

ARSA SATIŞLARINDA TAKSİT ARTIŞ ORANI YÜZDE 15,52

TOKİ, taksitle arsa satışlarında taksit artışı için ÜFE oranını kullanıyor. B.una göre arsa kredilerinde taksitler yüzde 15,52 oranında artırılacak. 2018’in ilk 6 ayında TOKİ’den aldığı arsa için ayda 1.000 TL taksit ödeyen vatandaş, 2019 yılına kadar ayda 1155 TL ödeyecek

YILLARA GÖRE TOKİ TAKSİTLERİNDE YAŞANAN ARTIŞ

TOKİ kendisinden ev almak isteyenlerden aldığı peşinatı evin toplam fiyatından düşüyor, geri kalanı faizsiz olarak ise eşit taksitlere bölüyor.

Örneğin TOKİ’den yüzde 25 peşin, 240 ay taksitle 100.000 TL’lik bir ev aldınız. Bu durumda peşinat 25 bin TL oluyor. Geri kalan 75 bin TL ise faizsiz olarak 240 aya bölünüyor. Buna göre 100 bin TL’lik ev 25 bin TL peşin, 240 ay vade ayda 312 TL taksitle alınabiliyor.

Ancak TOKİ projelerinde taksitler sabit değil. Hem taksitler hem de borç toplamı her 6 ayda bir kez ÜFE, TÜFE ve memur maaş zammı dikkate alınarak zamlanıyor. Bu durum da bazen alıcıları isyan ettiriyor. Çünkü şartnamede açıkça yazsa da bazı alıcılar taksitlerin giderek yükseleceğini bilmiyor. Üstelik enflasyonun yükseldiği dönemlerde bu artış daha da can sıkıcı olabiliyor.

Peki TOKİ şimdiye kadar hangi yıl, hangi konut türüne ne kadar zam yaptı?

İşte TOKİ’nin yıllara göre zam endeksine BURADAN ulaşabilirsiniz.

2019’UN BİRİNCİ YARISINDAKİ ZAM ORANLARI DA SAYFAMIZDA YER ALACAK

TOKİ taksitlerine 2019’da uygulanacak artış Ocak 2018’de açıklanacak. Ocak-haziran dönemini kapsayacak artış oranının ne kadar olacağı, artışın kalan borç bakiyelerine nasıl yansıyacağı da önümüzdeki aylarda belli olacak. evdenhaberler.com TOKİ taksit artışlarıyla ilgili tüm yeni bilgileri detaylarıyla birlikte okuyucularıyla paylaşacak.

 7 Comments

  • Enflasyon beklentilerin çok üzerinde çıkınca maalesef Toki zamları da yüksek oldu. Ancak 2019 yılında Toki zamları alt gelir grubunda en fazla yüzde 4+4, orta gelir grubunda ise yüzde 5+5 olacak. Enflasyon daha düşük çıkarsa, oranlar da düşürülecek.

 1. TOKİ İÇİN 578 ÖDEMEYAIYORDUK İKİ AYDIR 611 TL TAKSİT ÖDEMESİ YAPTIK 20. TAKSİDİ ÖDEDİK. 1. TAKSİDİ ÖDERKEN BORÇ 95.000 TL İDİ 20 TAKSİT ÖDEMESİ YAPTIKTAN SONRA BORÇ HALA 95.000 TL YENİDEN DEĞERLENDİRME TUTARLARI YILLIK ÖDEDİĞİMİZ 12 AYLIK TUTARLAR KADAR. TOPLAMDA 180 AYLIK BUNUN 20 AYINI ÖDEDİK BORÇ AYNI HIÇ AZALMA YOK. 160 AYIN SONUNDA NASIL BİTECEK BORÇ

  • TOKİ borçlanmalarında her 6 ayda bir kezana paraya zam gelir.

   Geri kalan taksit sayınız yeni ana paraya bölünür.

   Mesela 100 bin TL borcunuz var ve ayda 1000 TL 100 ay taksitle ödüyorsunuz. 6 ay sonra 94 bin TL borcunuz kaldı. Kalan vade sayısı da 94 ay. 6 ay sonunda enflasyon yüksek olduğu için borcunuza yüzde 10 zam geldi. Borcunuz 94 binden 103.400 TL’ye yükseldi. Üstelik kalan ay 94 olduğu için ana para 94’e bölünecek. Ödemeniz 1100 TL olacak.

   Aynı miktarı yani 100 bin TL’yi bankadan kredi çekseydiniz ana paranız yükselmeyecekti ancak bugünün faiziyle aylık taksidiniz 2500 TL civarı çıkacaktı. Yani TOKI’ye ödediğiniz tutarın yaklaşık 2.5 katı.

   TOKİ faizsiz olduğundan elbette çok büyük avantajı var. Ancak enflasyon yükseldikçe bu avantaj azalır. Yine de banka kredisine kıyasla çok daha ucuzdur. Ayrica her yıl erken ödeme indirimi adı altında borcunun tamamını kapatanlara yüzde 20 civarı indirim uygulanıyor.

   Özellikle 3-4 yıl ödedikten sonra faizsiz olmasının avantaji azalan projeler, borçlarını krediyle kapatıp, erken ödeme indirimiyle kredi maliyetini düşüren vatandaşlar var.

   Kısacası borcunuz artmış gibi görünse de hala büyük avantajınız var.

  • Sezer bey,

   Haberimizde yer alan rakamlar TOKİ tarafından açıklanan resmi rakamlardır. Siz taksitlerinizin yüzde 19 zamlandığını iddia ediyorsunuz ki böyle bir oran hiç bir veride görünmüyor. Zamma itiraz ediniz.

Bir yorum yazın


*