2018’de Toki taksitleri ne kadar artacak?
Toki, satışını taksitle gerçekleştirdiği konutların geri ödemesinde yılda iki defa zam uyguluyor. Bazı konut sahipleri taksitteki artışı görünce tepki gösterebiliyor. Toki ev sahiplerinin sürpriz yaşamamaları için taksit artışlarıyla ilgili detaylı bilgilendirme yapıyor. 2018’de Toki taksitleri ne kadar artacak? sorusunun cevabı haberimizde.

Kalan borç bakiyeleri 6 ayda bir taksit artışlarıyla güncelleniyor

Konutların taksit artışları yorumlara sebebiyet vermemek amacıyla Toki tarafından hesaplanmıyor. Yeniden değerleme yapılırken ilgili ve yetkili kurumlar olan Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumundan alınan oranlar kullanılıyor. Taksitler Ocak ve Temmuz aylarında sözleşmede belirlenen artış oranları ile yeniden değerlendirme yapılarak güncel borç bakiyeleri yeniden oluşturuluyor.

Memur maaş artışına bağlı olarak satışa sunulan projelerde taksit artışı yüzde 6.92 

Toki konutların taksit artışlarında iki farklı oran uyguluyor. Bir önceki altı aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan yeni projelerin borç bakiyeleri 2018’in Ocak-Haziran dönemi için yüzde 6.92 zamlandı. 1000 lira taksit ödeyen ev sahiplerinin taksit miktarı bu yılın ilk 6 ayı için 1069.2 liraya yükseldi.

2018’in ilk altı ayında en düşük taksit artışı yüzde 5.69

Satışa sunulan eski projelerin borç bakiyeleri ise 1 Temmuz 2017-31 Aralık 2017 dönemi memur maaş artış oranı TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanı alınarak güncellendi. 2018 Ocak-Haziran dönemi için yapılan yeniden değerlemeye göre eski projelerin taksitlerine yüzde 5.69 zam yapıldı. 2017’de 500 lira taksit ödeyen ev sahipleri 2018’in ilk altı ayında 528.45 lira ödeyecek.

Arsa taksitlerinde yüzde 7.09 artış yapıldı

İdarece satılan arsaların geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz 2017-31 Aralık 2017 dönemi) Yİ-ÜFE oranı ile güncellenecek. Bu oran ise yüzde 7.09

2018’in ikinci yarısındaki zam oranları için evdenhaberler.com’u takip edin

Toki taksitlerine 2018’de uygulanacak ikinci artış önümüzdeki aylarda açıklanacak. Temmuz-Aralık dönemini kapsayacak artış oranının ne kadar olacağı, artışın kalan borç bakiyelerine nasıl yansıyacağı da önümüzdeki aylarda belli olacak. evdenhaberler.com Toki taksit artışlarıyla ilgili tüm yeni bilgileri detaylarıyla birlikte okuyucularıyla paylaşacak.

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*