ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN EV ARAYIŞI KİRALIK EV FİYATLARINI ARTIRDI

Üniversite sınav sonuçları açıklandı, kazananların kalacak yer arayışı başladı. Üniversite öğrencilerinin ev arayışı, kiralık ev fiyatlarını artırdı. Bu artıştan en fazla etkilenen şehirler tabii ki İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Öğrenci kenti Eskişehir ve Bursa da üniversite öğrencilerinin ev kiralarına etki ettiği diğer iki şehir oldu. İşte hurriyetemlak.com‘un üniversite öğrencileri için kiralık ev araştırması…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN EV ARAYIŞI KİRALIK EV FİYATLARINI ARTIRDI

ÖĞRENCİLER UCUZ KİRALIK EV ARIYOR

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından kiralık konut piyasasında da bir hareketlenme yaşandı.

Hürriyet Emlak verileri öğrencilerin en çok 2+1 evleri tercih ettiğini ortaya koydu. Verilere göre öğrenciler kira için ortalama 1.000 ile 2.500 TL ayırıyor.

Üniversite eğitimi için en çok tercih edilen şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir’de kiralık evlerin fiyatları semte göre değişkenlik gösteriyor.

Öğrencilerin en çok tercih ettiği semtler ise İstanbul’da Avcılar ve Fatih, Bursa’da Nilüfer ve Yıldırım, Ankara’da ise Etimesgut ve Sincan. Bu semtlerde kira fiyatlarının şehir ortalamasının altında olduğu gözleniyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE UYGUN KİRALIK DAİRE FİYATLARI

Devlet ve vakıf üniversitelerine yakınlığıyla öne çıkan Beşiktaş’ta kiralık konutlarda oldukça geniş bir yelpaze gözleniyor.

Öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Beşiktaş Balbaros Bulvarı ve civarında 2+1 kiralık daire fiyatları 1.800 TL’den başlıyor ve 3.000 TL’ye kadar yükseliyor.

Ulaşım ağlarına yakınlığı ile öğrenciler için bir diğer alternatif olan Şişli’nin Merkez, İzzetpaşa ve Fulya semtlerinde ise kiralık konut fiyatları 1.300 TL’den başlıyor.

İstanbul’da en düşük kiralık konut ortalamasına ise Ağustos ayında 1.155 TL ile Avcılar sahip oldu.

Bursa’da 2+1 kiralık konutlarda Nilüfer-Görükle 1.000 TL, Ankara’da Çankaya 1.700 TL, İzmir’de Buca 1.300 TL, Eskişehir’de ise Tepebaşı 1.200 TL’lik ortalama kira fiyatları ile liste başında yer aldı.

Öğrencilerin tercihi olan, kira fiyatlarının en düşük olduğu semtler ise, İstanbul’da 1.155 TL ortalama ile Avcılar, Bursa’da 979 TL ile Nilüfer-Dumlupınar, Ankara’da 868 TL ile Sincan.

İzmir’de 1.284 TL ile Gaziemir, Eskişehir’de ise 793 TL ile Odunpazarı ön plana çıkıyor.

İllere göre 2+1 ev kira fiyat aralığı
İl Fiyat aralığı
İstanbul 1.155 TL – 7.771 TL
Ankara 868 TL – 2.421 TL
İzmir 1.284 TL – 2.036 TL
Bursa 979 TL- 3.973 TL
Eskişehir 793 TL – 3.016 TL

ÖĞRENCİLERİN YOĞUN YAŞADIĞI SEMTLERDE KİRALIK EV FİYATLARI YÜKSELDİ

İstanbul’un öğrenciler tarafından en çok tercih edilen semtleri arasında yer alan Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Fatih, Sarıyer ve Avcılar’ın, Ağustos ayı 2+1 konut kira ortalaması 3.634 TL’yi buldu.

Öğrencilerin İzmir’de tercih ettiği semtlerin başında gelen Balçova, Karşıyaka, Buca, Gaziemir ve Bornova da ise 2+1 konutların Ağustos ayı kira ortalaması 1.684 TL oldu.

Ankara’da Çankaya, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Bahçelievler ve Eryaman’da Ağustos ayı 2+1 ortalama kira fiyatları 1.222 TL olarak hesaplandı.

Bursa’da Nilüfer, Yıldırım, Dumlupınar ve Görükle’de ise bu ortalama 2.182 TL olarak gerçekleşti.

İllere göre Ağustos ayı 2+1 kira ortalaması
İl Ağustos ayı 2+1 kira ortalaması
İstanbul 3.634 TL
Ankara 1.222 TL
İzmir 1.684 TL
Bursa 2.182 TL
Eskişehir 1.905 TL

ÖĞRENCİLER KİRA PİYASASINA YÖN VERİYOR

Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Öğrencilerin yoğun olarak kiralık ev arayışı içinde olduğu bir dönemdeyiz. Ağustos ayı verilerimize göre öğrencilerin taleplerinin kiralık konut fiyatlarında yukarı seyirli bir ivmelenmeye sebep olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği semtlerde kiralık fiyatlarında bir artış söz konusu. Ayrıca kiralar dairelerin nitelikleri arttıkça, toplu ulaşıma ve merkeze yakınlaştıkça da yükselmeye başlıyor. Hal böyleyken, büyük illerdeki merkez ilçelerde uygun fiyata ev bulmak zorlaşıyor: Özellikle bu dönemde öğrencilerin emlak piyasasına biçim verdiğini söyleyebiliriz”Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*