SURİYELİ YETİMLER İÇİN REYHANLI’DA KÖY YAPILDI
Hatay Reyhanlı’da inşa edilen ve 990 Suriyeli yetim çocuğa ev sahipliği yapacak olan “Çocuk Yaşam Merkezi” hizmete açıldı. Proje İHH, Katar RAF ortaklığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Konu “yetim” olunca her kesim bir araya geldi

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, merkezin açılması nedeniyle duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Yıldırım, yetimlerle ilgilenmenin ve uğraşmanın nasip meselesi olduğunu belirterek, konu yetim olunca tüm meselelerin bittiğini ve bütün kesimin bir araya geldiğini söyledi.

Suriye’de savaşın başlamasından bu yana Katarlı yardım kuruluşlarının her zaman yanlarında olduğunu ifade eden Bülent Yıldırım, “Savaş sadece insanın bedenini almıyor. Savaş insanın anne ve babasını yok etmiyor. Çocukları öldürmüyor sadece. Savaş kültürü de yok ediyor. Onun için bizim gibi kurumlar bir savaş bölgesinde çalışıyorsa, o bölgenin kültürünü korumak mecburiyetindedir. Suriyelileri burada barındırıyorsak, Suriyelilerin kültürüne göre barındırmalıyız. Suriyelilerin dilini unutturmamalıyız.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, merkezin açılmasında kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

RAF Başkanı Dr. Ayed El-Kahtani de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, merkezin açılmasında katkısı olanlara teşekkür etti.

Törende projenin hayata geçirilmesinde katkısı olanlara plaketlerin verilmesinin ardından RAF-İHH Çocuk Yaşam Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi.

Açılışa, Reyhanlı Kaymakamı Tuncay Dursun, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ile bürokratlar, bazı siyasi parti yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

RAF-İHH Çocuk Yaşam Merkezi

Reyhanlı’da 2 Temmuz 2015’te temeli atılan ve 100 dönüm arazi üzerinde inşa edilen RAF-İHH Çocuk Yaşam Merkezi’nde savaş mağduru yetim çocukların başta barınma ve eğitim olmak üzere sağlık, rehabilitasyon, gıda, kıyafet gibi her türlü ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanması, psikolojik yönden desteklenmesi amaçlanıyor.

Erkekler için 35, kızlar için ise 20 villa tipi ev yapılan merkezde, her biri 350 metrekare ve 18 çocuğun kalacağı şekilde tasarlanan 2 katlı villaların üst katlarında yatak odaları, bakım elemanlarına ait oda, tuvalet ve duşlar bulunuyor. Alt katlarda ise mutfak, yemek odası, etüt odası, okuma odası, oyun odası, şadırvan ve tuvaletler yer alıyor.

Ayrıca sitenin içerisinde villaların yanı sıra idari hizmet binası, cami, ilk ve ortaokul seviyesinde eğitim verecek 3 okul, rehabilitasyon merkezi, poliklinik binası, toplantı-gösteri merkezi binası, spor salonu, sosyal tesis, personel lojmanı, misafir lojmanı, çocukların yeteneklerini gösterebilecekleri geniş bir kültür merkezi, aile görüş binası, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar, mesire alanları ve hayvanat bahçesi de bulunuyor.

Projenin time lapse sürecini İstanbul Kurgu Montaj görüntüledi

Projenin inşaat sürecini anlatan time lapse çalışmasını Türkiye’nin ilk time lapse şirketi İstanbul Kurgu montaj gerçekleştirdi. İKM prodüksiyon tarafından geliştirilen online takip sistemine sahip time lapse fotoğraf makinaları, 3 farklı açıdan projeyi baştan sona fotoğrafladı. 20 ay süren projenin time lapse videosu toplam 72 bin fotoğraftan elde edildi.