Pendik Sahil Otoparkı projesinde son durum!
İstanbul’un en büyük sorunlarından biri şüphesiz “otopark”. Belediyeler de bu sorunu çözmek için ihtiyaç olan ve kısa sürede inşa edilebilecek hemen hemen her yere otopark yapıyorlar. Bunlardan biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Pendik’te inşa edilmekte olan Pendik Sahil Yer Altı Otoparkı… Peki vatandaşların merakla tamamlanmasını beklediği Pendik Sahil Otoparkı projesinde son durum ne? Otopark ne zaman açılacak? İşte tüm detaylarıyla Pendik Sahil Otoparkı projesi…

pendik sahil otoparkı

Pendik sahilinin otopark sorunu çözülecek

Pendik, kalabalık çarşısı, Marmaray ve şehirler arası yüksek hızlı tren durağı, ana otobüs durakları ile Anadolu yakasının en yoğun ilçelerinden birisi. Semtin İstanbul Anadolu Yakası’nın en önemli ulaşım noktalarından biri olması beraberinde hem insan hem de araç kalabalığını getiriyor. Durum böyle olunca da “otopark” ilçenin en önemli sorunlarından biri haline geliyor. Bu sorunun tek çözümü de yeni otoparkların yapılması.

Bu amaçla ilçenin birçok noktasında yaklaşık 10 bin araç kapasiteli 20 otopark yapılması öngörülüyor. Bu otoparklardan birisi de özellikle yaz aylarında dolup taşan Pendik’in sahil kesimine yapılacak olan Pendik Sahil Yer Altı Otoparkı.

pendik sahil otoparkı

Rakamlarla Pendik Sahil Yer Altı Otoparkı Projesi

Pendik Sahil Yer Altı Otoparkı, 937 araç kapasitesine sahip olacak ve yerin altında inşa edilecek.

Otoparkta 4 bodrum katı ve bir zemin kat yer alacak.

937 araç kapasitesine sahip olacak otoparkta, 779 araç kapalı bodrum katlarda, 158 araç ise açık alanda park edebilecek.

Otoparkın bodrum katlarında otopark kullanımına ait WC, elektrikli araç şarj alanları, engelli araç, tesisat merkezleri, su deposu ve depolar bulunacak.

  • 1. Bodrum Kat – 6777 metrekare alana sahip. Toplam araç kapasitesi 164 (108 Normal+ 40 Engelli+ 16 Elektrikli)
  • 2. Bodrum Kat 6777 metrekare alana sahip. Toplam araç kapasitesi 206
  • 3. Bodrum Kat – 6777 metrekare alana sahip. Toplam araç kapasitesi 206.
  • 4. Bodrum Kat – 6777 metrekare alana sahip. Toplam araç kapasitesi 203
Pnedik Sahil Yer Altı Otoparkı maliyeti

Pendik Sahil Otoparkı ne kadara mal olacak?

Pendik Sahil Otoparkı’nın en fazla tartışılan noktalarından biri de maliyeti oldu.

İhalesi 2017 yılında gerçekleştirilen otoparkın, ihale bilgilerinin inşaat tabelasına yazılmaması tepkilere neden oldu. Hatta bu durum ulusal basında da dile getirildi.

Ancak otopark ihalesine dair bilgiler artık inşaat tabelasında yer alıyor.

Buna göre otoparkın ihale bedeli 31,7 milyon TL.

Projenin inşaatını daha önce çok sayıda kamu kurumuna ait binaların yapımını gerçekleştiren ve “Alyans” markasıyla konut projeleri üreten Hisar İnşaat yapıyor.

Firma Gaziosmanpaşa Meydanı ve yer altı otoparkı inşaatına da devam ediyor.

Pendik Sahil Yer Altı Otoparkı

Pendik Sahil Otoparkı ne zaman bitecek?

Projenin inşaat tabelasında ihalenin 13 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildiği ve toplam 400 günde inşa edilmesi gerektiği bilgisi girilmiş. Ancak kamu ihalelerinde süre, yer tesliminden sonra başlıyor. Yani normal ihale prosedürleri işledi ve yer teslimi zamanında yapıldı ise inşaatın 2018 yaz başında bitmiş olması gerekiyordu. Ancak inşaat ağustos 2019 tarihi itibariyle halen sürüyor.

İBB’nin internet sitesine göre inşaatın şimdiye kadar tamamlanan bölümü projenin yalnızca yüzde 1,5’i. Bu nedenle projenin bitiş tarihi ile ilgili net bir tarih vermek mümkün değil.

Pendik Sahil Yer Altı Otoparkı Projesi Görselleri;

Alperen Terzi / Evdenhaberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın