Norm Ender çalıntı şarkı yapmakla suçlandı! İddialara ne yanıt verdi?
Norm ender

Norm Ender; iki yıldan sonra rap müzik dünyasına güçlü bir geri dönüş yaptı. Norm Ender’in, ‘Mekanın Sahibi‘ adlı şarkısının çalıntı olduğu iddia edildi. Daha sonrasında şarkının Spotify üzerinden kaldırılması da kafalarda soru işareti yarattı. En cok dinlenen ve kazananlar listesinde zirveye oturan Norm Ender çalıntı iddialarına ne yanıt verdi?

Norm Ender’in, dönemin rapçilerine pek çok göndermede bulunduğu ve uzun süre gündemde kalmasını sağlayan ‘Mekanın Sahibi’ adlı şarkı hakkında söylenenler sosyal medyayı salladı. Young Slatt ve Stakk Feat Peewee Longway’in Ocak ayında piyasaya sürülen ‘Work My Love’ şarkısı ile arasındaki benzerlik dikkat çekti. Konuyla ilgili Young Slatt sosyal medyadan bir paylaşım yaptı. Paylaşımda Norm Ender’i etiketleyerek ‘beat’imi çaldı’ ifadelerini kullandı.

norm ender
Norm Ender, 25 Mart 1985 tarihinde İzmir Bornova’da dünyaya gelmiştir

Ayrıca ‘Mekanın Sahibi’ şarkısının klibinin, aynı tarzda eleştirel rap şarkılarıyla tanınan ABD’li Travis Scott’un ‘beibs in the trap’ şarkısının klibiyle oldukça benzer olduğu dikkat çekti. Bu iddialardan sonra şarkı, Spotify’dan hiç bir açıklama yapılmadan kaldırıldı. Geriye sadece şarkının remixleri kaldı.

Norm Ender çalıntı iddialarına yanıt verdi

Norm Ender çalıntı şarkı iddialarıyla ilgili kişisel Twitter hesabından açıklama yaptı; “Loop: Müzik yaparken kullanılan yardımcı ses döngüleridir. Üretim amaçları şarkılarda kullanılmaktır. Aranjörler çok iyi bilir ve kullanır. Sizin bilmiyor oluşunuzdan yararlanmaya çalışan bebelerin kurbanı olmayın! Aynı kumaşla farklı elbiseler yapan terziler gibi, dikiyoruz.”

Bu açıklamaları yeterli bulmayan diğer rapçilerden de sosyal medya üzerinden pek çok cevap geldi.

İşte O Klip

Çalıntı şarkı nasıl anlaşılır?

Müzik dünyasında pek çok kez tartışmaya neden olmuş ‘çalıntı şarkı’ meselesi, tam olarak sınırları belirlenemeyen bir konu. Şarkıcılar, bazen farkında olmadan ya da farkında olarak kendi şarkıları içerisinde başka sanatçıların şarkılarından ‘sample’lar kullanabiliyorlar. Bu durum bazen karşıdaki sanatçının izniyle yapılırken bazen hiç bir izin alınmıyor. Bu durum ise sonu mahkemelere kadar giden süreçleri başlatıyor. Bunun gibi durumlarda iki şarkı da dinlendiğinde benzerlikler hemen ortaya çıkıyor.

Norm Ender çalıntı iddialarına karşılık başka açıklama yapacak mı, bilmiyoruz. Ancak dinleyenleri daha net bir açıklama bekliyor. Şarkı neden Spotify’dan kaldırıldı? Klip gerçekten çalıntı mı? Bu sorulara önümüzdeki günlerde cevap bulabilmeyi umuyoruz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın