Evin içi mi önemli dışı mı? Bu evi görünce fikriniz değişebilir!
Bir ev satın alırken içi mi önemlidir sizce dışı mı? Son yıllarda bir çok alıcının aklında bu soru var. Emlakçılar kendilerine gelen eski evlerin içine parke döşetiyor, 200 liralık amerikan kapılardan taktırıyor ve bir de 500 liralık hazır mutfak konuldu mu, ederinin üzerinde satmaya çalışıyor. Alıcı enayi mi? Hayır! O da içi yenilenmemiş ev arıyor, içine oturunca ben kendi zevkime göre yaparım diye düşünüyor. Bazısı için de evin içi değil, dışı önemli. İçini yapmak kolay da dışını yapmak zor diyor. Peki sizce hangisi? Evin içi mi dışı mı önemli?

İngiltere’deki bu ev benzerlerinden çok daha pahalı

İngiltere’de Batı Londra’da bu tarz evlerin ortalama fiyatı 1 milyon sterlin civarında. Ancak gayrimenkul uzmanları ayakkabı tasarımcısı Patrick Cox’Un bu evine 2.8 milyon sterlin değer biçmiş. Yani neredeyse eşdeğerlerinin 3 katı. Sebebiyse içi.

Evin içi fiyatı ne kadar etkiler?

Cox, uzun yıllardır ikamet ettiği evini, İspanya’ya taşınmak için satılığa çıkarmak istedi. Telefonla konuştuğu gayrimenkul uzmanı evin yaklaşık 1 milyon sterlin değerinde olduğunu söyledi. Ancak evi görmeye geldiğinde söylediği rakamın düşük kalacağını düşünmüş olmalı ki fiyatı 2.8 milyon sterline çıkardı.

Evi yenilemek böyle olur

 

34 yaşındaki modacı yıllar önce satın aldığı evi radikal bir şekilde dönüştürmüş.

Villanın en üst katını tamamen giyinme odası olarak tasarlayan modacı, kendi tasarladığı 400 çift ayakkabılık koleksiyonunu da bu katta tutuyor.

Evinde mermer ağırlıklı bir tasarım belirleyen Cox, bu evde 15 evcil hayvanıyla birlikte yaşıyordu.

Dışarıdan bakıldığında sıradan bir Londra evi görüntüsünde olan evin içi adeta tasarım harikası.

Cox evin her köşesini sanat eserleri, resimler ve heykel parçalarıyla tamamlamış.

Cox giderken bunların bir çoğunu götürecek. Ancak yine de tasarımı ve iç dekorasyonuyla evin fiyatını katlamayı başarmış.

Türkiye’de böyle yenilenen ev yok

Elbette Cox’un eviyle bizimkilerin “Yenilenmiş” kavramı pek örtüşmüyor. Türkiye’de bu tarz değişimlere de, bu tarz değişimlere önem verenlere de rastlamak çok kolay değil. Ancak yine de Cox’un evi, “Evin içi de dışı kadar önemli” diyenleri bir nebze de olsa haklı çıkarıyor.