En çok yapılan 10 ev dekorasyon hatası
dekorasyon hatası 13-evden-haberler

Ev dekorasyonlarında konfor ve rahatlığı önemsediğimiz kadar görselliğe de dikkat ediyoruz. Başta salon, oturma odası olmak üzere evimizin şık görünmesi için özenle dekore etmeye çalışıyoruz. Ancak isteğimiz dışında hatalar yapabiliyoruz. İşte sizin için derlediğimiz en çok yapılan 10 ev dekorasyon hatası…

Abartılı renk kullanımı

Tek tip koltuk

Tek renk boya

Televizyona göre eşya yerleştirmek

Koltukları duvara dayamak

Özensiz tablo dizilimi

Odayla uyumsuz halı

Aydınlatma problemi

Büyük mobilyalar

Farklı tarzların bir arada kullanımı

En çok yapılan 10 ev dekorasyon hatası

Abartılı renk kullanımı gözünüzü yorar

dekorasyon hatası 2-evden-haberler

Ne renkten korkun ne de abartıya kaçın. Sadece beğendiğiniz için parlak ve baskın renkleri bir arada kullanmak göz yorucu ve istemediğiniz bir görüntü yaratabilir. Bu sebeple evinizi dekore ederken renklerin birbiri ile uyumu üzerine araştırma yapabilirsiniz.

Tek tip takım koltuklardan uzak durun

Mobilya alırken tek renk ve tıpatıp aynı tipte takımları görmek rastlanılır bir durum. Her ne kadar sıklıkla karşımıza çıksa da aynı renk ve modele sahip mobilya takımlarından uzak durun. Bir özgünlüğü olan ve daha yaratıcı dizayn edilmiş mobilyalara yönelebilirsiniz.

Renk çeşidinden korkmayın

En çok yapılan ev dekorasyon hatası renk kullanımından kaçmak. Risk almamak ve abartıya kaçar korkusuyla genellikle kahverengi ve gri renkte tonlar tercih ediliyor. Oysa bu sadece evinizin sıkıcı ve basık gözükmesini sağlar. Soft renkleri kullanacaksanız dahi mutlaka başka bir renk tonu daha kullanarak dengelemeye çalışın.

Televizyona göre eşyaları yerleştirmek

Her ne kadar televizyon başında çok fazla vakit geçiriliyor olsa bile salonunuzu ona göre dizayn etmek zorunda değilsiniz. Özellikle küçük ve sıradan bir televizyon üniteniz varsa salonun en güzel duvarını televizyona ayırmak ev dekorasyon hatası olarak sayılabilir.

Büyük odalar için koltukları duvara dayamak doğru değil

Şayet eviniz küçükse koltukları duvara dayamak akıllıca olur. Bununla kendinize daha fazla hareket alanı sağlarsınız. Fakat geniş bir salona sahipseniz eskiden kalma bir alışkanlıkla mobilyaları duvara dayamak doğru olmaz. Çünkü salonunuz boş kalmış izlenimi yaratabilir.

Tabloların hatalı dizilimi gözünüzü rahatsız eder

Duvarlarınızda resim kullanmak hem eve canlılık katar hemde dekoratif ve özgün bir hava verir. Ancak tabloları nereye yerleştirdiğinize dikkat etmeniz gerekmekte. Çünkü daha aşağı veya yukarı bir konum gözü rahatsız edebilir. Oran olarak en ideal konum ise göz hizasıdır.

Odanızın ebatına göre halı seçin

Oda için halı seçerken boyutu hakkında ikileme düşebiliyoruz. Mutlaka salonunuzun ebatlarını ölçün ve ona göre belirleyin. Özellikle büyük koltuklarınız varsa ortada duran küçük bir halı evi güzel göstermek yerine kötü gösterebilir. Hiç halı kullanmamak da bir diğer seçenek.

Yetersiz aydınlatma kasvetli bir görünüme neden olur

Üzerinde fazla durulmayan konulardan biri de aydınlatma. Oysa yeterince aydınlatılmamış bir oda ne kadar renkli ve güzel döşenmiş olursa olsun kasvetli gözükecektir. Başta doğal ışık olmak üzere aydınlatmanın yeterli olup olmadığına dikkat edin.

​Sık karşılaşılan ev dekorasyon hatası; büyük mobilya

Yine sık karşılaşılan ev dekorasyon hatalarından biri de fazla büyük eşya satın almak. Her zaman salonunuzun boyutlara göre eşya seçmekte fayda var. Ne kadar beğenmiş olursanız olun fazla büyük mobilyalar oturma odanızı olduğundan daha küçük gösterebilir. Ayrıca hareket alanınızı da kısıtlar.

Farklı tarzları bir arada kullanmak

Aslında farklı tarzları karıştırmak çok iyi sonuçlar verebilir. Ancak diğer türlü dekorasyonu komik de gösterebilir. Eğer kullanmak istediğiniz dekorasyon stilleri hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz riske atmamanız daha iyi olur.

 Kübra Baloğlu / Evden Haberler

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın