Dumankaya’nın yarım kalan projeleri ne olacak? Mağdurlar ne yapacak?
15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında FETÖ soruşturması nedeniyle tutuklamalrın olduğu Dumankaya inşaata kayyum atanmıştı. O süreçten beri projeler duruyor. Bu projelerden ev alan yaklaşık 10 bin kişi ise beklemede. Kayyumların projeleri tamamlamak için kaynak aradığı ifade edilirken eldeki gayrimenkullere alıcı çıkmıyor.

Projeler durdu

Dumankaya, FETÖ soruşturması öncesinde Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biriydi. 2015 yılı cirosu 463 milyon TL’yi buluyordu. Karlılık oranı da oldukça yüksek olan şirket Türkiye’nin en büyük 224. şirketi olmayı başardı.

Dumankaya, Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Halkalı ve Esenyurt’ta onlarca proje üretti, binlerce daire sattı.

FETÖ’nün hain darbe girişimi sonrasında da Eylül ayında Dumankaya’ya TMSF tarafından kayyum atandı.

O tarihten beri projeler durdu. 2017’de biteceği söylenen projelerin 2018’e yetişmesi zor. Üstelik şantiyelerde çalışan taşeron firmalar da mağdur konumunda.

Dumankaya’nın dairelerini yarı fiyata almak isteyenler var

Dumankaya’nın elinde yaklaşık 700 milyon liralık gayrimenkul bulunuyor. TMSF bunları satıp yaratacağı kaynakla yarım kalmış projeleri bitirmek istiyor ama, değerinde almak isteyen yok.

Özellikle Dumankaya’nın tamamlanmış projelerinde henüz satmadığı yerleri alıcılar yarı fiyata almak istiyor.

Sebep ise Dumankaya şirketinin itibar kaybetmesi.

Dumankaya ismi değişmeli

Öncelikle Dumankaya isminden kurtulmalı. Projelerdeki Dumankaya ismi yerine TMSF yeni bir isim ve marka yaratmalı. Amaç Dumankaya şirketini batırmak değil, teröre destek vermesini engellemektir. Bunun için TMSF hızlı davranmalı.

TMSF kaynağı kendi yaratmalı

Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından biri TMSF’nin elindeyken hala kaynak arıyorsa yönetimsel sorun var demektir. Gerekirse TMSF diğer şirketleriyle birleşmeli, kaynağı kendisi yaratmalı. Türkiye’nin en büyük şirketi TMSF. Bunu yapabilecek gücü de var.