DÖVİZLE KİRA YASAKLANDI MI? DÖVİZLE KONUT SATIŞI MÜMKÜN MÜ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son zamanlarda tartışmalara neden olan AVM’lerde dövizle kira konusuna el attı. Erdoğan geçtiğimiz yıllarda da eleştirdiği dövizle kiralama yönteminde yeni bir uygulama getirdi. Peki dövizle kira yasaklandı mı? Dövizle konut satışı mümkün mü? Sözleşmesi devam eden dövizle kiralar ne olacak? Kira veya satışı dövize endekslemek mümkün mü? Yeni dövizle kira yasası neleri kapsıyor? İşte ayrıntılarıyla dövizle kira uygulamasında yeni dönem…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

DÖVİZLE KİRA YASAKLANDI MI? DÖVİZLE KONUT SATIŞI MÜMKÜN MÜ?

DÖVİZLE KİRA YASAKLANDI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizde yaşanan artış sonrası tartışmalara neden olan dövizle kira konusuna el attı. Meclisin açılmasını beklemeyen Erdoğan, cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türk Lirası’nı koruma kanununda değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişikliğin tam metni şöyle;

“Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmeden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.”

Buna göre dövizle kira yasaklanmış oluyor. Bundan sonra yapılacak kira sözleşmelerinde dövizle kiralama yapılamayacak. Hatta maddeye göre, dövize endeksli olarak kiralamak da artık mümkün değil.

SÖZLEŞMESİ DEVAM EDEN DÖVİZLE KİRALAR NE OLACAK?

Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe sokulan değişikliğin ikinci maddesinde, sözleşmesi devam eden dövizle kiralanmış gayrimenkullerin akıbetine de açıklık getiriliyor. Yürürlüğe giren kararnamenin ikinci maddesi aynen şöyle;

“Bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde,  söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlülükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında; Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

Karar 13/09/2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre halen devam eden dövizle kira sözleşmelerinin süresi her ne olursa olsun 13/10/2018 tarihinde sona eriyor. Tarafların bu tarihten önce TL cinsinden yeni bir sözleşme yapmaları gerekiyor.

DÖZVİZLE KONUT SATIŞI MÜMKÜN MÜ?

Bazı lüks konut firmaları, daha çok yabancılara hitap ettiği için satışlarını döviz cinsinden yapıyordu. İstanbul’da özellikle Zeytinburnu sahilindeki bu projelerde dövizle satış halen sürüyordu. Ancak yürürlüğe giren kararnameye göre dövizle her türlü menkul ve gayrimenkul satışı yasaklandı. Buna göre bu firmalar satış fiyatı listelerini TL cinsinden düzenlemek ve satış sözleşmelerini de TL üzerinden yapmak zorunda olacak.

KİRA VEYA SATIŞI DÖVİZE ENDEKSLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Kira sözleşmesini veya konut satışını TL üzerinden yapıp, artışa dövize endekslemek de artık mümkün olmayacak. Yürürlüğe giren kararnameye göre sadece dövizle kira ve satış yasaklanmıyor, herhangi bir şekilde taksit veya kira artışını dövize endekslemek de yasaklanıyor.

DÖVİZLE KİRA YASAĞI KARARNAMESİ TAM METNİ

Dövizle kira yasağı kararnamesinin tam metnine BURADAN ulaşabilirsiniz.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*