ÇAMLICA KULESİ 165 METRE DAHA YÜKSELECEK!
İstanbul Anadolu Yakası’nda Çamlıca Tepesi’nde görüntü kirliliği oluşturan vericilerin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV -Radyo Kulesi inşaatında son bölüme girildi. Beton bölümün yapımının sona erdiği kulenin 165 metre uzunluğundaki çelik konsüksiyon bölümünün yapımına başlandı. Bu bölümde televizyon, telsiz vericileri bulunacak. 170 milyon liraya mal olacak kule, tamamlandığında 365.5 metreyle şu anki görünümünün neredeyse 2 katı yüksekliğe kavuşmuş olacak.

Küçük Çamlıca TV-radyo Kulesi’nde sona gelindi

Çamlıca Camii’nin yapımıyla birlikte gündeme gelen Çamlıca Tepesi’ndeki onlarca radyo ve televizyon vericisinin bir araya toplanması amacıyla başlayan projeye 2016 yılının Mart ayında start verilmişti. Yapılan zemin etütlerinin ardından Küçükçamlıcada yapılmasına karar verilen kule inşaatı için bölgedeki ağaçlar taşınmıştı. Bugüne kadar süren çalışmalarda kulenenin betonarme bölümü tamamlandı. İstanbul’un yeni kulesi artık şehrin pek çok yerinden görülebiliyor.

Kulenin içinde 165 metrelik çelik kısım yapılıyor

Betonarme kısmın tamamlanmasının ardından 165 metre uzunluğunda çelik konsüksiyondan oluşacak kulenin inşaatına başlandı. Antenlerin bu yapı üzerinde bulunacağı belirtildi. Tamamlandığında toplam yüksekliği 365 metre olacak kulenin zirvesi deniz seviyesinden yaklaşık 595 metre yüksekliğe ulaşacak. Kule her biri 4,5 metre yüksekliğinde ve 4 katı yerin altında 53 kattan oluşacak. Kulenin 170 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Kulede seyir terası da yer alacak

300 işçi ve mühendisin gece gündüz çalıştığı projede kule sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık hizmeti verilmesinin planlandığı öğrenildi. İstanbulun sembolü olması beklenen yeni kulede 176’ncı ve 180’nci katlarda bir restoran bulunacağı, ayrıca kulenin 150 metre yüksekliğindeki bölümünde ise iki seyir terası inşa edileceği öğrenildi. Kuleye iniş ve çıkışta ise son derece hızlı ve modern asansörler bulunacak.

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin time lapse çekimlerini İKM Prodüksiyon yapıyor

Projenin inşaatının time lapse (hızlandırılmış video) çekimlerini İKM prodüksiyon yapıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 50 bin fotoğrafın çekildiği proje tamamlandığında time lapse videosu da hazırlanacak. 2 farklı noktadan çekilen time lapse sayesinde projenin yapımına ait görüntüler de elde edilmiş olacak.