Prefabrik ev ne kadara mal olur?
Prefabrik ev ne kadara mal olur?

Bir arsanız var ve üzerine bir ev yaptırmak istiyorsunuz. Bir arkadaşınız size prefabrik ev yapmanızı önerdi. Baktınız, fiyatlarını da uygun buldunuz. Peki bu fiyatlar ne kadar gerçekçi? Prefabrik bir ev ne kadara mal olur? İnternette gördüğüm fiyat haricinde neye para harcamam gerekir? İşte detaylarıyla prefabrik ev yaptırmanın maliyeti…

Prefabrik ev fiyatları 2021

İnternet üzerinde araştırma yaptıysanız, fiyatları görünür durumda olan çok sayıda prefabrik ev sitesine denk gelmişsinizdir.

Burada fiyatlar kaliteden kaliteye değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık fiyatları şöyle;

  • 1+1 70 bin TL
  • 2+1 110 bin TL
  • 3+1 150 bin TL
  • 4+1 200 bin TL

Prefabrik ev ne kadara mal olur?

Gelelim, “Prefabrik ev ne kadara mal olur?” sorusuna… Öncelikle internet üzerinde gördüğünüz prefabrik ev fiyatları, kabaca verilmiş bir fiyattır ve evlerin en basit hallerine aittir. Buna neler mi eklemeniz gerekli?

1- İnşaat, imar ve projelendirme için gerekli belgeler

2- Kaplama

3- Malzeme değişimi

4- Temel ve su basmanı maliyeti

5- Mutfak dolap ve tezgahı

6- Zemin ve ıslak zemin döşeme

7- Çevre düzenlemesi

Gelelim bunların maliyetlerine;

1- İnşaat, imar ve projelendirme için gerekli belgeler

Sanılanın aksine, normal bir inşaat için hangi belgeler gerekli ise, prefabrik evler için de aynısı gereklidir. Yani “ben prefabrik ev yapıyorum, imar gerekmez, istediğim yere koyabilirim” diye düşünmeyin. Prefabrik evler imar kanunu kapsamındadır ve bu evler için de aynı belgeleri almanız şarttır.

2- Kaplama

Prefabrik evlerin standart kaplaması, deprem evlerindeki gibidir. Hem incedir hem de görsel açıdan deprem evlerini andırır. Eğer siz prefabrik evinizi yazlık-villa benzeri bir yapı olarak kullanmak istiyorsanız görsellik açıdan ekstra kaplama talep etmeniz şarttır. Bu kaplama prefabrik evin hem ses hem de ısı yalıtımını da artıracaktır.

3-Malzeme değişimi

Uygun fiyatlı prefabrik evlerde tahmin edeceğiniz gibi düşük kalite malzeme kullanılır. Kapı, pencere, banyo ve tuvalet aksesuarları, duvarlar ve çatı için daha kaliteli malzeme, evin kullanım süresini ve konforunu artırır. Ancak kalite, aynı zamanda maliyet demektir. Yani ne kadar kaliteli malzeme kullanırsanız evin fiyatı da o oranda artacaktır.

4- Temel ve su basmanı maliyeti

Prefabrike v almak istediğiniz yer, size zemini düz bir hale getirmenizin yeterli olacağını söyleyebilir. Ancak siz eğer her şeyi kuralına göre yapmak isterseniz, belediyeler sizden betonarme ev yapacakmış gibi temel yapmanızı isteyecektir. Ayrıca su basmasını engellemek için de en az 80 santim zeminden yükseklik talep edecektir. Peki su basmanı ve temel ne kadara mal olur derseniz, 2021 yılı için kabaca bir hesapla metrekarex1200 TL diyebiliriz. Yani 100 metrekare zemini olan bir prefabrik ev yaptırmak isterseniz, su basmanı ve temel için yaklaşık 120 bin TL’yi gözden çıkarmalısınız.

5- Mutfak dolap ve tezgahı

Çoğu prefabrik evin fiyatına mutfak dolap ve tezgahı dahil değildir. Yani prefabrik ev yapanlar mutfak diye size 4 duvarı olan bir oda verirler. Tezgah ve mutfak dolaplarını genelde alıcılar yaptırır. Ucuz mutfak tezgah ve dolapları da mevcut. Ancak iyi bir mutfak istiyorsanız prefabrike v için bu önemli bir gider kalemi sayılır.

6- Zemin ve ıslak zemin döşeme

Prefabrik evler duvarlardan oluşur. Zemin bu evin fiyatına dahil değildir. Dolayısıyla prefabrik evin montajı bittikten sonra zemin kaplamasını siz yaptırmalısınız. Ayrıca zemin dışında banyo, tuvalet ve mutfaktaki duvarların da suya dayanıklı bir kaplamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Yani seramik, fayans gibi döşemelere ihtiyacınız olacak. Zemin kaplamada en önemli fiyat kalemi işçiliktir. 100 metrekare bir evin banyo-tuvalet duvarları ve tüm zemininin seramik kaplanması 2021 fiyatlarıyla size yaklaşık 40 bin TL’ye mal olacaktır.

7- Çevre düzenlemesi

Aslında çevre düzenlemesi göreceli bir konudur. Ancak prefabrik evi yazlık-villa amacıyla yapıyorsanız çevre düzenlemesi de kaçınılmazdır. Dolayısıyla eviniz prefabrik olsun ya da olmasın bu amaçla yapılan evin maliyetine çevre düzenlenmesi, ağaçlandırma, çimlendirme ve arsanın çevrilmesi gibi maliyetleri de dahil etmek gerekli.

Kısacası prefabrike v yapmak iyi bir fikir olabilir. Ancak maliyet hesabını yaparken birçok şeyi gözden geçirmek gerekir. Yoksa 50 bin TL’lik bir evin nasıl olup da size 250 bine mal olduğunu anlayamazsınız. Bizden söylemesi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın