Büyük İstanbul Tüneli ihalesi ne zaman yapılacak?

Dünya’da ilk kez yapılacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin ihale çağrısı 2018 yılı Aralık ayında yapılacak. Peki, Büyük İstanbul Tüneli ihalesi ne zaman yapılacak? Tünel ne zaman tamamlanacak? Tünelin güzergahı ve tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin İhale Çağrısı Aralık'ta yapılacak

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi ne zaman yapılacak?

Büyük İstanbul Tüneli ihalesi çağrısı Aralık ayında yapılacak. Bu durumda 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi 2019 yılının ilk aylarında gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. İhale tarihi kesinleşeceği zaman evdenhaberler.com’da bulabileceksiniz.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, dünyada ilk kez yapılacak. Dev projenin ihale çağrısının 2018 yılı Aralık ayında olması bekleniyor.  Proje gerçekleştiğinde İstanbul trafiği rahat nefes almaya başlayacak. Asya ve Avrupa kıtalarının dünyada ilk kez yapılacak bir proje ile birbirine bağlanması sağlanacak.

Günde 6.5 milyon insanın seyahat edeceği tahmin ediliyor

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün ihtiyacı olan metro tüneli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyacı olduğu karayolu tüneli birleştirilip, tek tünel ile geçilecek. Karma tünel projesinin günlük 6.5 milyon kişilik kapasitesi bulunuyor. Lastik tekerlekli araç kullanım kapasitesi ise 120.000 aracı buluyor. Büyük proje ile 10 istasyonda 9 farklı raylı sistem ekspres metro ile birbirine bağlantılı olacak.

Dünyada ilk defa

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin ihalesinin Yap – İşlet – Devret modeli ile yapılması planlanıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2015 yılında açıklanan projenin gerçekleşmesi durumunda tünel, İstanbul’a vizyon katacak.

Bakan önemli açıklamalarda bulunmuştu

Bakan Cahit Turhan Büyük İstanbul Tüneli hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. İşte o açıklamalardan satır başları…

“İstanbul Boğazı’nın yer altından geçeceği dev proje çalışmalarında proje çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Bu proje ile dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz… Tek geçişte, tek tünel halinde ve 3 katlı tünal inşası gerçekleştiriyoruz.”

Proje hakkında detaylı bilgiler veren Turhan, “Bu tünel ile birlikte Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yükü önemli oranda azalacak. Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanacak. 30 km uzunluğundaki İncirli – Gayrettepe – Altunizade – Söğütlüçeşme hattında ise 15 istasyon olacak.”

Büyük İstanbul Tüneli hakkında bilgi

Tünel, İstanbul Boğazı’nın altından geçerek İstanbul’un Asya ve Avrupa yakaları arasında kara ve demir yolu ulaşımını sağlayacak. Proje 27 Şubat 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Boğazın 110 metre altında inşa edilecek tünel üç katlı olacak. Aralık ayında ihaleye çağırı yapılacak olan tünelin maliyeti ise 3.5 milyar dolar olacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne zaman açılacak?

3 Katlı Tünel’in açılış tarihi henüz belirlenmese de planlanan açılış tarihi 2020 yılı olarak gözüküyor.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*