Atatürk’ün son sözü “aleykümselam” mı oldu ?
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılalı 81 yıl oldu. Peki Mustafa Kemal Atatürk’ün son sözü ne oldu ? Atatürk’ün son sözü “aleykümesselam” mıydı ? İşte Atatürk’ün son sözü

Atatürk zehirlendi mi?

Bir dönem Mustafa Kemal Atatürk’ün Mason doktorlar tarafınca kendisine civalı ilaçlar verilerek zehirlendiği öne sürülen iddialar arasındaydı. Ancak araştırmalar sonucunda Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde böyle bir ilaç olmadığı ve bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Atatürk’ün ölümü

Uzmanlara göre, Atatürk’ün ölümüne “Siroz” denilen ve kanlı ciğer iltihabı olarak bilinen hastalık neden olmuştu. Atatürk’ün doktorları ölüm raporuna alkol kullandığından dolayı bu hastalığa yakalandığını ve ölüm sebebinin siroz olduğunu not etti. Ani olmayan bir ölüm olduğu gerekçesiyle otopsiye götürülmedi.

Atatürk ne zaman öldü?

Bazı iddialara göre Atatürk 10 Kasım günü saat 09.05 ‘te değil gece öldü ve tören yapılabilmesi amacıyla, ölüm saatinin 09:05 şeklinde yazıldığı yönündeydi. Ancak bu iddialar tüm gerçekliğini yitirdi çünkü Atatürk’ün son günleri dakika dakika not edilmiş olup saat bilgisi de doğrulandı.

Atatürk'ün son sözü aleykümselam mıydı ?

Atatürk’ün son sözü ne oldu?

Atatürk’ün vefatına tanık olan Hasan Rıza Soyak, son birkaç saatte olanları ve Atatürk’ün son dakikalarını gözlemleyerek aradaki konuşmayı şu şekilde aktarmış:

“Herhalde iyi göremiyordu ki bana sordu. “Saat kaç?” dedi.
“7.00 efendim.” diye cevap verdim. Aynı soruyu bir kaç defa daha tekrarladı. Aynı cevapları verdim. Biraz sessizlik bulunca yatağa yatırdık, başucuna sokuldum.
“Biraz rahat ettiniz değil mi efendim?” diye sordum. “Evet” dedi. Arkamdan, Doktoru Neşet Ömer İrdelp yanaşıp rica etti: “Dilinizi çıkarır mısınız efendim.” dedi.
Dilini ancak yarısına kadar çıkardı. Doktor İrdelp tekrar seslendi: “Lütfen biraz daha uzatınız.”
Ancak Nafile. Artık söyleneni anlamıyordu. Dilini uzatacağı yerde tamamen çekti ve başını sağa çevirerek, ‘Ve Aleykümselam’ dedi. Ve işte son sözü bu oldu.”
Daha sonrasında ağır bir durumda komaya girdi ve 38 saat 5 dakika sonra tıbbi ölümü gerçekleşti.

Atatürk’ün son arzusu “enginar” oldu

Mustafa Kemal Atatürk son günlerinde milli mücadelenin başlangıcından ölümüne kadar yanında duran Kılıç Ali’ye doktorların neden kendisine enginar yedirmediklerini sorar. Bununla birlikte mevsimi olmayan enginar Hatay’dan sipariş edilir. Ancak Atatürk, o yemeği yiyemeden hayatını kaybeder.

Hulusi Turgut’un; Atatürk’ün Sırdaşı – Kılıç Ali’nin Anıları kitabında yer alan bilgilere göre; Atatürk’ün 8 Kasım 1938’de ikinci ağır komaya girmeden önce hasta yatağında geçirdiği son günlerdeki arzusu şöyle anlatılır:

O günlerde Atatürk’ün canı enginar istemişti. Mevsimi olmadığı için Hasan Rıza Soyak, Hatay’dan telefonla enginar sipariş etmişti. İkinci ponksiyon işleminin (vücuttan iğneyle sıvı çekme) ertesi sabahı odasına girdiğimde bana sordu:

Ben de kendisine enginar mevsimi olmadığı için Hatay’a sipariş edildiğini ve bu günlerde geleceğini söyledim. Memnun oldu. Bu enginar yemeği Atatürk’ün yanında bulunduğum uzun yıllar içinde içten arzu ederek sipariş ettiği ilk ve son yemekti. Maalesef bunu yemek kendisine nasip olmadı.

Atatürk’ün son sözü – Atatürk’ün vasiyeti

Atatürk’ün vasiyeti 5 Eylül 1938 günü Dolmabahçe’de tam düzenlenmiş halini alır. Ve bu özel vasiyet şu şekildedir:

Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleri ile Çankaya’daki menkul ve gayri menkul emvalimi Halk Partisi’ne atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum:

  1. Nukut ve hisse senetleri şimdiki İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır .
  2. Her seneki nemadan bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça yaşadıkları müddetçe Makbule’ye ayda 1000, Afet’e 800, Sabiha Gökçen’e 600, Ülkü’ye 200 ve Rukiye ile Nebile’ye 100’er lira verilecektir.
  3. Sabiha Gökçen’e bir ev de alınabilecek para verilecektir.
  4. Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu müddetçe ev de emirlerinde kalacaktır.
  5. İsmet İnönü’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç oldukları yardım yapılacaktır .
  6. Her seneki nemadan mütebaki miktar yan yarıya Türk Tarihi ve Dil kurumlarına tahsis edilecektir.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*