Harry Potter’in evi 1 milyon sterline satışa çıkarıldı
Harry Potter film serisinde, genç sihirbazın doğduğu ve çocukluk döneminin geçtiği ‘De Vere House’ ismi verilen ev yaklaşık 1 milyon sterline satışa çıkarıldı.

 

Filmin gösterime girmesinden bu yana geçen 10 yılda, Harry Potter hayranlarının ilgisi hep bu malikanenin üzerindeydi. Öyle ki binanın meşhur tahta kapısının, İngiltere’de en çok fotoğrafı çekilen ikinci kapı olduğu söyleniyor. Başbakanlık Konutu olarak kullanılan 10 numaralı binanın kapısı ise hala İngiltere’de en çok fotoğrafı çekilen kapı olma unvanını elinde bulunduruyor.

Tarihi önemi büyük

Muhitinde De Vere Malikanesi olarak bilinen ev için bu yüksek fiyatın biçilmesinin tek sebebi, burasının Harry Potter’ın evi olması değil. Bu bina 14’üncü yüzyıldan kalma, tarihi bir malikane. Hatta İngiltere Kralı 7. Henry’nin 1498’de bölgeye geldiğinde ziyaret ettiği evin bu ev olduğu sanılıyor. Bu da malikane için istenen fiyatın yüksek olmasını açıklayan diğer önemli etken. Ayrıca ev İngiltere’de en iyi korunmuş orta çağ köyü olarak kabul edilen Lavenham’da bulunan 340 bina arasında yer alıyor. Tarihi ev son beş yıl içinde ikinci kez satışa çıkarılıyor.

Altı yatak odası, dört banyosu bulunan evin son beş yıl içinde ikinci kez satışa çıkarıldığı belirtiliyor. Evin içindeyse, devasa bir ahşap çerçeve, şömineler, duvar resimleri ve oyulmuş bir tuğla küpeşte ile nadir bulunan bir taş sarmal merdiven yer alıyor.

İşte Harry Potter’in evinden kareler

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın