ANKARA YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI! 1+0 DAİRE RESMEN YASAKLANDI!
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Yeni İmar Yönetmeliği yayınladı. Bundan sonra Ankara’da 1+0 daire resmen yasaklandı. Ayrıca bina dışında kalan her 15 metrekare bir adet yetişmiş ağaç dikilmesi zorunlu hale geldi. Her daireye su deposu yapılması da zorunlu olacak. Yönetmelik başka değişiklikler de getiriyor.

ANKARA YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI! 1+0 DAİRE RESMEN YASAKLANDI!

ANKARA İMAR YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Ankara’nın Yeni İmar Yönetmeliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile 25 ilçe belediyesinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından hazırlandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan Ankara İmar Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, 2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilen Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne uyum sağlanıyor.

Ayrıca Ankara ilinin ihtiyacı olan bazı noktalara da açıklık getiriliyor.

ANKARA YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ GETİRİLEN DÜZENLEMELER

Ankara Yeni İmar Yönetmeliği ile getirilen düzenlemelerden bazıları şöyle:

1- “Su taşkın riski bulunan alanlarda kret (dere) kotuna, 1.5 metre ilave edilecek. Tespit edilen kotun altına iskan yapılamayacak. Hiçbir şekilde bu seviyenin altında otopark giriş-çıkışı, kapı ve pencere gibi herhangi bir boşluk bırakılmayacak.

2- Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda asansör tesisi zorunlu olacak.

3- Her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunacak. Oturma ve yemek kısmı gibi birleşik kullanma imkanı sağlayan mahaller 1 oda olarak kabul edilecek.

4- Her konut için 0.50 metreküp su deposu ayrılacak. Yapı brüt inşaat alanı 500 metrekareden az olanlarda en az 2 metreküp, 500-1000 metrekare olanlarda ise en az 10 metreküp hacimli su deposu bulundurulması zorunlu olacak.

5- Binanın dışında kalan alanın her 15 metrekaresi için belediyece tespit edilecek cinste en az 5 yaşında bir ağaç dikilecek. Çevre düzenlemesi yapılmamış ve gerekli sayıda ağaç dikilmemiş binalara yapı kullanma izni verilmeyecek.

6- Katların iç yüksekliği, asma katlar hariç 2.60 metreden, bölge kat nizamı planlı alanlarda 2.40 metreden az olmayacak.

ANKARA PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ TAM METNİ

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ankara Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği tam metnine BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın