2018’de tapu harcı ne kadar? Tapu harcını kim öder? Tapu harcı nasıl hesaplanır?
2018 yılı tapu masrafı

2018’de tapu harcı ne kadar? Tapu harcını kim öder? Tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tüm bu soruların cevapları…

2018'de tapu harcı ne kadar ? Tapu harcını kim öder? Tapu harcı nasıl hesaplanır?

2018’de tapu harcı ne kadar?

Tapu harcı normalde tüm gayrimenkul tiplerinde alıcı ve satıcı için binde 15. Ancak 31 Ekim 2018 tarihine kadar bin 15 olarak uygulanacak.

Tapu harcı nasıl hesaplanır?

Tapu harcı hesaplamasında, satılmakta olan konutun veya iş yerinin ne kadarlık bir bedele satıldığı önemli rol oynuyor. Bu sebeple evrakları teslim ederken, dairenin veya iş yerinin kaç TL’ye satılacağının belirtilmesi gerekiyor. Tapu dairesi, belirtilen bu rakama göre ödenmesi gereken tutarı alıcının cep telefonuna kısa mesaj olarak atıyor. Evraklar teslim edilirken belirtilen satış tutarı, daha sonra değiştirilemiyor.

Tapuda belirtilen satış bedeline göre tapu harcı şu şekilde hesaplanıyor;

(Satış bedeli/1000) x 15 (15 oranı 31 Ekim 2018’den sonra 20 olacak)

Buna göre 100.000 TL’lik bir gayrimenkulün tapu harcı şöyle hesaplanacak.

(100.000/1000) x 15= 1.500 TL

Hem alıcı hem de satıcı ödeyeceği için toplam harç ise 3.000 TL olacak.

Ancak 31 Ekim 2018 tarihinden sonra her 100.000 TL’lik daire için ödenecek toplam harç 4.000 TL’ye çıkacak.

İş yerleri için tapu harcı ne kadar?

İş yerlerinde de konutlarda uygulanan tapu harcı oranları geçerli oluyor. Binde 20 oranındaki tapu harcını binde 15’e indiren Bakanlar Kurulu kararı iş yerlerini de kapsıyor.

Tapu harcını daha az ödemek için satış fiyatı düşük gösterilebilir mi?

Tapu devri sırasında alıcı ve satıcı üzerinde anlaşmış ise satış bedelini belediye tarafından verilen rayiç bedelin altında kalmamak kaydıyla düşük gösterebiliyor. Bu durumda ödenecek tapu harcı da azalıyor. Ancak satışın gerçek bedelinin, tapuda gösterilen bedelden daha fazla olduğu maliye tarafından tespit edilirse cezai işlem uygulanıyor. Üstelik tapu masraflarını kim üstlenirse üstlensin bu cezai işlem hem alıcı hem de satıcıyı kapsıyor. “Ben rayiç bedelin üstünde fiyat gösterdim” söylemi de maliye tarafından kabul edilmiyor. Çünkü rayiç bedel, daha ucuza satsanız bile alınması gereken vergilendirmede hesaplanacak minimum satış değerini gösteriyor. Bu yüzden gerçek satış bedelinin gösterilmesi gerekiyor. Özellikle banka aracılığı ile veya banka kredisiyle alınan konut ve iş yerlerinde maliyenin gerçek değer tespiti kolaylaşıyor.

Ayrıca ileride yaşanması muhtemel (tapu devrinin iptali, gayrimenkulün istimlak edilmesi) çeşitli durumlarda da, geri ödemeler eksik gösterilen satış bedeli üzerinden yapılacağından çeşitli mağduriyetler yaşanabiliyor.

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcını normal şartlarda alıcı ve satıcı yarı yarıya ödüyor. Ancak uygulamada genelde tapu masraflarına satıcı karışmıyor. Bu yüzden alınması düşünülen gayrimenkulün fiyatı konuşurken tapu masraflarını kimin üstleneceği konusunun da açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Tapu harcı nereye ödeniyor?

Tapu harcı, evraklar tapuya verildikten sonra gelen mesajda belirtilmiş olan bankalara ödeniyor. Harcın, tapu devrinden önce yatırılmış olması şart. Tapu harcına yönelik ödemeleri hemen hemen tüm bankalar kabul ediyor. Ayrıca harç ödemelerini internet üzerinden de yapmak mümkün.

Tapu harcı tutarını tapu dairelerinde nakit olarak ödemek ise mümkün değil.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın