YOZGAT TOKİ KONUTLARINDA 200 DAİRE BOŞALTILIYOR

TOKİ, Yozgat’ta dar gelirli aileler için 530 sosyal konut inşa etti. Valilik konutların 200’ünün amacı dışında kullanıldığını ve kiraya verildiğini tespit etti. Şimdi bu 200 daire boşaltılacak.

Evimiz yok diye aldılar, kiraya verdiler

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yozgat Çapanoğlu Mahallesi’nde 2011 yılında yaptırılan 530 adet 1+1 daire, noter huzurunda kurayla dar gelirli ailelere verildi Ancak valilik 120 dairenin amacı dışında kullanıldığını ve kiraya verildiğini, 80 konuta ise hak sahiplerinin yerleşmediğini tespit etti.

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamaya göre konutlarında ikamet etmeyen ve konutlarını kiraya veren 200 hak sahibinin sözleşmelerinin tek taraflı feshedildiği açıklandı. Bu konutların boşaltılmasına karar verildiği bildirildi.

200 daire başka ihtiyaç sahiplerine verilecek

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan sözleşmeye göre; hak sahipleri konutta bizatihi oturmak zorundadırlar. Hak sahibinin kendisi, eşi, çocuklarının konutta ikamet etmediği veya konutun kiraya verildiği tespit edildiğinde, sözleşme tek taraflı feshedilerek konutun geri alınıp, bir başka ihtiyaç sahibine devredileceği, konutları kiraya verenler için hiçbir ödeme yapılmayacağı, konutta ikamet etmediğinden dolayı sözleşmesi feshedilenler için ise ödenen taksit tutarlarının, masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edileceği hüküm altına alınmıştır. Konutlarında ikamet etmeyen, konutlarını kiraya veren 200 hak sahibinin sözleşmeleri tek taraflı feshedilerek, sözleşmeye aykırı kullanılan konutların boşaltılmasına karar verildi.”

TOKİ Konutları kiraya verilemiyor mu?

TOKİ’nin kurayla sattığı dar gelirli konutları, konutun borcu bitene kadar kiraya verilemiyor. Bu konutların taksitleri 250 TL’den başlıyor şehre, yerine göre değişiklik gösteriyor. Ancak bir de Sosyal Hizmetler ve TOKİ işbirliğinde yapılan konutlar var ki, bunlar hiç bir zaman kiraya verilemiyor. Bu konutların taksitleri 100-130 TL civarında oluyor. Konutun geri kalan masrafını Sosyal yardımlaşma Fonu ödüyor. Bu evlerin kiraya verilip verilmediğini valilik denetliyor. Kiraya verilmişse veya amacı dışında kullanılıyorsa valilik konutu geri alabiliyor.