Dünyanın en zengini bu evde oturuyor
Dünyanın en zengini, Microsoft’un kurucusu ve sahibi Bill Gates işte bu göl evinde yaşıyor.

Evin adı Xanadu 2.0.

Xanadu “Yurttaş Kane” filmindeki baş karakterin kurgusal kenti Xanadu’dan almış. Xanadu ihtişamıyla ünlü bir antik kent aynı zamanda. 2.0 ise Bill gates’in evinin muhteşemliğin yanında biraz da teknolojiyle örülü olmasından kaynaklanıyor.

Ev satılık değil ama vergi bildirimlerine bakılırsa değeri yaklaşık 155 milyon dolar. Bill Gates’in yaklaşık 85 milyar dolar serveti olduğu düşünülürse evinin değeri o kadar da çok sayılmaz.

Eve dair internette yüzlerce fotoğraf dolaşsa da pek çoğu gerçek değil. Evin içinden kayda değer bir fotoğraf yok.

Göl kenarında 6100 metrekarelik malikane

Washington’un küçük, sessiz sakin Medina kasabasında inşa edilen 6100 metrekarelik bu evin etrafı ağaçlarla çevrili. Gates, bu şekilde doğa ile dost olduğunu gösteriyor.

Bill Gates’e 63.2 milyon dolara mal olan bu yapıda yüzme havuzundan trambolin odasına, 23 arabalık garajından tiyatro salonuna kadar tüm detaylar düşünülmüş. Malikanenin 24 banyosu ve 6 tane tam donanımlı mutfağı mevcut.

Yapımında 100 elektrik ustası çalışmış

100 tanesi elektrik ustası olan 300 inşaat işçisinin emekleri ile ortaya çıkan Xanadu 2.0’nin yapımında en az 500 yaşındaki Douglas köknar ağaçlarından elde edilen yarım milyon kereste levhası kullanılmış.

Balık avı için akarsu yaptırmış

Bill Gates komşularıyla arsa sınırı konusunda sıkıntı yaşamamak için evinin önünden kaynağını Washington Gölü’nden alan yapay bir akarsu yapmış. Bu yapay akarsuya düzenli olarak somon ve alabalık takviyesi yapılıyor. Böylece Bill Gates, en büyük zevklerinden biri olan balık avlamayı evinin önüne kadar getirmiş oluyor.

Evde her teknoloji var

Bill Gates’in evi aynı zamanda tam bir teknoloji harikası. İstediğiniz ışık ve ısı ayarları geçtiğiniz her odada geçerli oluyor. Duvarların arkasına gizlenmiş ses sistemleri ile istediğiniz müziği havuzda bile dinlemeniz mümkün.

Yine duvarlarda bulunan akıllı ve devasa ekranlar sayesinde misafirler istedikleri görüntüyü ya da tabloyu seçerek odalarını kendi isteklerine göre dekore edebiliyorlar.

Kitaplıktaki kitaplar servet değerinde

Bill Gates’in evinde 200 metrekarelik bir teknolojik kütüphane de var. Son teknoloji aydınlatma sistemleri ve 2 adet dönen gizli kitaplığın bulunduğu alanda 16. yüzyıldan kalma nadide eserler de yer alıyor. Bill Gates’in 1994 yılında 30.8 milyon dolar karşılığı satın aldığı, Leonardo da Vinci el yazması olan Codex Leicester kitabı kütüphanenin en değerli üyesi olarak ön plana çıkıyor.