YASSIADA’YA TURİZM VE KÜLTÜREL TESİS İMARI VERİLİYOR
Türk siyasi yaşamında çok önemli bir yere sahip olan Yassıada’nın imar planı değişikliği 17 Nisan’da askıya çıkarılıyor. 16 Mayıs’ta askıdan indirilecek olan plana göre adaya turizm ve kültürel tesisler yapılabilecek. Adada büyük gemilerin yanaşabileceği bir de iskele yapılacak.

Yassıada’da neler yapılacak?

183 bin 875 metrekare büyüklükte olan Yassıada’nın eni 185 metre, boyu 740 metre. Yassıada’da kıyı kenar çizgisinin kara tarafında kalan alan turizm ve kültürel tesis alanı olarak planlandı. Adaya farklı büyüklüklerdeki gemilerin yanaşabilmesi için de 20 bin metrekare iskele alanı önerildi.

Planlanan turizm ve kültürel tesisi alanında yapılaşma emsali 0,30 olarak belirtildi. Turizm ve kültürel tesis alanında otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası yapılabilecek.

Yassıada’ya ulaşım deniz yolu ile sağlandığından planda iskele alanı da yer alıyor. Planlanan iskele alanında emsal 0,20 olacak. İskele alanında tekne yanaşma yeri, bilgi edinme-bilet satış yeri, karşılama yapısı ve kafe inşa edilebilecek.

Menderes Yassıada’da yargılanmıştı

27 Mayıs Darbesi sonrasında Demokrat Partililer burada yargılanmıştı. Menderes ve iki bakanın ardından İmralı’da idam edilmişti. Darbenin izlerini silmek için adanın adı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirilmişti.