ÜSKÜDAR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI
Üsküdar Belediyesi öncülüğünde başlatılan kentsel dönüşüm Çamlıca’da başladı. İlk etapta 4 mahalleyi kapsayacak dönüşüm için birinci günde 5 bina yıkıldı. Yıkım sırasında çevrede dönüşüme karşı çıkanların protestosu da vardı.

Üsküdar’da 4 mahallede kentsel dönüşüm başladı

Çamlıca – Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan dönüşümün ilk fazında dönüşüme uğrayacak binaların yıkımına bugün bugün törenle başlandı.

Boğaziçi Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen brifing toplantısının ardından Kiraztepe Mahallesi’nde ilk etapta beş binanın yıkımı gerçekleştirildi.

Kentsel dönüşümle birlikte Üsküdar’ın tarihi dokusunu ve eşsiz atmosferini koruyacaklarını dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Örnek Dönüşüm, titizlikle hazırlanmış bir projedir. Üsküdar’ımız ve vatandaşlarımız için her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşündük. Bu dönüşümden en çok Üsküdarlı vatandaşların fayda sağlaması en büyük hedefimizdir.” açıklamasını yaptı.

Üsküdar’da yerinde dönüşüm yapılacak

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Doğru işler adına ilk adımı attığımız bir gün. Biliyorsunuz ülkemiz deprem bölgesi. Yüzyıl içerisinde kaybettiğimiz insan sayısı 83 bin, gene 100 milyar üzerinde maddi kayıp var. İstanbul’da deprem riski her an kapıda. Uzmanlar 2030 yılına kadar Marmara açıklarında en az 7 şiddetinde deprem beklendiğini ifade ediyor. Biz de bu sebeple 7.5 milyon bağımsız birimi yaklaşık 15 yıl içinde dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da yılda 500 bin bağımsız birim demek. Bir finansman modeli de belirledik. Deprem gelmeden önce buna hazır konutlar yapmak istiyoruz. İstanbul’da riskli bina sayısı 600 bin civarında.” şeklinde konuştu.

Örnek dönüşüm için vatandaşlardan anlayış beklediğini belirten Özhaseki, “Kimseyi mahallerinden çıkarmayı asla düşünmüyoruz. Yeni yapılar ortaya çıktığında şu anki değeri 1 ise yeni değeri en az 3 olacak. Biz bakanlık olarak bu süre içerisinde kira yardımında bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Üsküdar’da kentsel dönüşüm 270 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Üsküdar Belediyesi’nin yoğun çalışmalarıyla 30 yıl sonra tapu sahibi olan mahallelerde başlatılan kentsel dönüşüm, kira yardımı, harç muafiyeti, 10 yıla varan kredi desteği ve mahalle kültürünü koruması gibi unsurlarıyla standart kentsel dönüşüm projelerinden ayrılıyor.

Üsküdar’da 270 bin nüfusun yaşadığı mahalleleri kapsayacak olan Örnek Dönüşüm projesinde yapılan binalarda Üsküdar’ın geleneklerini yansıtan bir estetik anlayış sergilenecek.

Mahalle yapısı korunacak ve otopark, yeşil alan gibi temel gereksinimler gözetilecek.

Dönüşümün maliyetinin yüzde 80’nini devlet sağlarken, vatandaşlar da yüzde 20’sini ödeyecek. Ödeme sıkıntı yaşamaması için vatandaşa 10 yıl vadeli kredi desteği verilecek.

Üsküdar’daki dönüşüm protesto edildi

Çamlıca’daki Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan projenin ilk etabında dönüşüme uğrayacak bina yıkımının bulunduğu yere bir grup, “Mülkiyet hakkı kutsaldır. Boğaziçi İmar Yasası değişmeden imar problemi çözülemez. Mahallelerimizi terk etmek istemiyoruz” yazılı pankart astı. Gruptakiler, çeşitli sloganlar attı.

Olay yerine çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Uyarılara karşın dağılmayan gruba polis müdahale etti.

Polise taş atıldığı gözlenirken, müdahale sırasında bir polis hafif yaralandı.

Grup dağılırken binanın yıkımına güvenlik önlemi içinde devam edildi.