UKRA MAĞDURLARI NE OLACAK? BU SORUNU DEVLET ÇÖZMELİ!
Ukra inşaat, yaklaşık 7 yıl önce, Esenyurt ve Beylikdüzü’nün parlamaya başladığı dönemlerde adını duyurdu. İsmini bir çok kişi bilmeyebilir. Ancak dönemin starı Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ının oynadığı reklamını hatırlatırsak belki hafızanızda bir şeyler canlanır.

Necati Şaşmaz, namıdiğer Polat Alemdar, reklam filmi için çok doğru bir isimdi. Ölen karakterinin gıyabında cenaze namazı kılınan bir diziden bahsediyoruz. Tuttu da. Ukra önce ticari proje olan Hanplus’ı teslim etti. Ardından da baya bir gecikmeyle de olsa Hane Plus’ı.

Ben de o dönemde bölgeye yatırım yapmak amaçlı daire arıyordum. Daha Ukra City’nin temeli kazılıyordu. Devasa bir inşaat. İçeride ona yakın çalışan, hepsinin başı kalabalık. Biz Haneplus için görüştük ve açıkçası müşteri temsilcisinin hareketleri bana güven vermedi. Ellerinde sadece 3 tane 2+1 daire kaldığını söylemişti. Yerleri kötüydü. Almadık. Çıkışta da temele doğru baktık. Devasa bir inşaat başlıyordu. O dönem güven vermedi desem yalan olur. Sonrasında başka reklam filmleri de dönmeye başladı.

5 yıl kira. Hem de çifte kira. Hem Ukra’dan hem de kiracıdan kira alma imkanı. Alıcılar arttı. O dönemin alıcıları sonrasının mağdurları olacaktı.

Benim Ukra ile görüşmem o temele hayran hayran bakışımla sonlandı. Sonrasında bir kaç kere daha Haneplus için telefon ettiler. Ellerinde yalnızca 3 tane kaldığını söyledikleri 2+1 daire için 1 sene sonra bile aradılar. Sırf bu bile ne kadar az güvenilir olduklarının göstergesiydi. Ellerinde yalnızca 3 tane kaldığı bile bir yalandı. Belki bir pazarlama stratejisi olsa da yalan olduğu ortadaydı.

Ardından Esenyurt’un meşhur imar sorunları başladı.

İmar sorunlarının temel nedeni 2008 ile 2011 planları arasındaki fark

Esenyurt’un 2008 yılında onaylanan imar planlarına yargıdan ilk iptal kararı 2010’da çıktı. İBB 2011’de yeni plan hazırladı. Ancak 2008 planıyla 2011 planı arasında farklar vardı. Firmalar yeni imar planına göre projelerini revize edince bazı satılan daireler kayboldu. Mali açıdan güçlü olan bazı firmalar sattıkları ancak revize edilen planlarda olmayan dairelerin parasını geri ödedi. Bazı firmalar ise ödeyemedi ve battı. Zaten 2011 planları da yargıdan iptal yedi.

iBB de Esenyurt Belediyesi de suçlu

Burada hem Esenyurt Belediyesi’nin hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin suçlu olduğunu kabul etmek lazım. Eğer iptal gerektirmeyecek bir plan yapsalardı bütün bu mağduriyetler yaşanmayacaktı. Üstelik yeni planların da hazırlanması yıllar sürdü ve bu süreçte inşaatlar durduğundan ortaya hem batık firmalar hem de binlerce mağdur çıktı. Ukra mağdurları da bunlar arasında yerini aldı.

Ukra, dairesini peşin alandan bile ekstra ödeme istiyor

Ukra projeye devam edemedi ve geçtiğimiz günlerde projeyi arsa sahipleriyle anlaşan Özyurtlar aldı. Projenin yeni adı da Ödül İstanbul oldu. Bu anlaşmanın içeriğinde mağdurlar yoktu. Özyurtlar arsa sahipleri ve Ukra’yla anlaştı.

Mağdurlar hala bir şekilde haklarını, parasını ödedikleri daireleri almak istiyor. Ancak iflas erteleme sürecindeki Ukra, mağdurlardan bunun için ekstra para istiyor. Ekstra paranın istenme nedeni şirketin borçlarını kapatmak.

İstenen tutar, daire parasını peşin ödeyenlerden metrekare başına 400 TL. Yani 7 yıl önce peşin parayla aldığınız, 3 yıl önce size verileceğini planladığınız, ona göre bir düzen kurduğunuz evinizi almak istiyorsanız ekstra bir daha para ödemeniz gerekiyor. Aksine, firma veya belediye hangisi suçlu ise, size dairenizi vaktinde teslim etmediği için fark ödemek yerine para istiyor.

Yaşanan imar sorunu ve inşaatların durması sonrasında ödemeleri mahkeme kararıyla durduran ve hala Ukra’ya borcu olanlardan istenen rakam ise çok daha fazla. Metrekare başına 2700 TL. Yani neredeyse Özyurtlar’ın şu an projeyi sattığı fiyat.

Ukra mağdurları bir platformda bir araya gelmiş ve sorunlarını ortak bir dille dile getirmeye çalışıyorlar. Biz de haber sayfamızda bu tarz mağdurların sesi olmaya gayret gösteriyoruz.

Özyurtlar sosyal sorumluluk değil, iş yapıyor

Peki Özyurtlar işin neresinde? Söylentiler Özyurtlar’ın Ukra ve arsa sahipleriyle anlaştığı, 30 katlı konutların imarının 41 kata çıkarıldığı yönünde. Ukra’nın sattığı 800 konut var. Özyurtlar ise bölgeye yaklaşık 2600 konut yapıyor. Bu 800 konut Ukra’ya verilecek. Bir kısmı arsa sahiplerinin olacak, gerisi ise Özyurtlar’ın. Yani Özyurtlar sadece işin kendi açısından ticari yönüne bakıyor. Zaten daha fazlasını da yapmak zorunda değil. Ancak Özyurtlar’ın yaptığının bir sosyal sorunu çözmek olduğunu söylemek de güç. Yine de Özyurtlar olmasa, projenin bitme imkanı olmadığını da söylemekte fayda var.

Ukra mağdurları ne yapacak?

Şimdi ne olacak? Tahminimiz dairesini peşin alanlar, herhangi bir yargı kararı olmamasına rağmen metrekare başı 400 liraya razı olmak zorunda kalacak. Senelerdir evinin yapılmasını bekleyenler, kanun dışı istenen bu rakamı, dairesine kavuşma umuduyla kabul edecek. Asıl büyük sorun sıkıntılar yaşanınca ödemesini durduranların ne yapacağı. Çünkü istenen bedel çok yüksek. Çözüm şimdilik yok gibi. Ancak varsa da bu mağdurların lehine bir çözüm değil.