OYAK İNŞAAT, EMLAK KONUT’TAN 800 MİLYON TL’YE 3 ARSA ALDI

Emlak Konut GYO Ankara, İzmir ve Yalova’da bulunan 3 arsasını KDV dahil 796 milyon 500 bin TL’ye Oyak’a sattı.

Arsaların büyüklüğü 3,7 milyon metrekare

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Emlak Konut’un sattığı arsalar Ankara  Balıkuyumcu, İzmir Urla ve Yalova Çiftlikköy’de yer alıyor.

Oyak toplam 3 milyon 741 bin 887 metrekarelik arsalar için Emlak Konut’a 796 milyon 500 bin TL ödeyecek.

Ankara Balıkuyumcu’da yer alan arsanın büyüklüğü 1 milyon 919 bin metrekare. Arsa için Oyak’ın ödeyeceği paraysa KDV hariç 395 milyon TL.

İzmir Urla’daki arsanın büyüklüğü 367 bin 780 metrekare. Arsanın fiyatı ise  KDV hariç 30 milyon TL.

Emlak Konut’Un Yalova Çiftlikköy’deki arsası ise 1 milyon 455 bin metrekare büyüklüğe sahip. Arsa için Oyak’ın ödeyeceği rakam KDV hariç 250 milyon TL.

Oyak 466 milyon TL peşin verdi

Oyak, söz konusu 796,5 milyon TL’lik tutarın 466 milyon 100 bin TL’si peşin ödedi.

Kalan 330 milyon 400 bin TL’yi ise 15 Eylül’de ödeyecek.

Oyak 15 bin konut yapacak

Öte yandan Oyak’ın bu arsalara konut projesi yapacağı kesinleşti. Oyak, Ankara, İzmir ve Yalova’daki aralara toplam 15 bin konut yapacak. Firma Ankara ve İzmir’de yaklaşık 13 bin konut, Yalova’da ise 2 bin konutun yanı sıra içinde Ar-Ge, sanayi ve lojistik merkezleri, ileri teknoloji üssü ve eğitim tesisleri bulunan bir sanayi kompleksi hayata geçirecek.

Söz konusu arsaları Emlak Konut GYO’dan satın alan şirket projelere 2018 yılının ilk yarısında start verilecek.

Oyak şimdiye kadar 12 bin konut üretti 

Kuruluşlarından bu yana üyelerine 12 bin konut teslimi yaptıklarının altını çizen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Oyak, bu yeni projeler tamamlandığında, kendi tarihinin en büyük konut yatırımını gerçekleştirmiş olacak” dedi.

Oyak Ankara projesinde 12 bin konut olacak

Oyak Ankara projesi 12 bin konuttan oluşuyor. İlk olarak Ankara-Eskişehir Yolu üzerindeki Ballıkuyumcu bölgesinde yaklaşık 2 milyon metrekarelik arsa üzerine kurulacak yaşam alanına etaplar halinde 12 bin konut inşa edilmesi planlanıyor. Projenin kentsel ve mimari tasarımına 2018’in ilk yarısında başlanması planlanıyor. 

Oyak İzmir Urla’ya bin konut yapacak

Oyak Urla projesi bin konuttan oluşuyor. 368 bin metrekare alan üzerinde yükselecek olan Oyak Urla konut projesinin 2019’da başlaması planlanıyor.

Oyak’tan Yalova’ya hem konut hem sanayi projesi

Şirket, Yalova’ya sanayi ve teknoloji kompleksi kuracak. Kurum, bir diğer büyük gayrimenkul yatırımını Türkiye sanayisinin kalbi olan İstanbul-Kocaeli-Bursa üçgeninde yer alan Yalova Çiftlikköy’de yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekare arazi üzerinde planlıyor. Proje kapsamında, OYAK şirketlerinin faaliyetlerini daha etkin yürütebilmesine hizmet edecek olan Ar-Ge, sanayi ve lojistik merkezleri, ileri teknoloji üssü, eğitim tesisleri ve yaklaşık 2 bin konutluk bir yaşam alanı yer alacak. İmar planları ve ihtiyaç programlarının tamamlanmasının ardından projeye 2019 yılında başlanması hedefleniyor.

1990’lı yıllardan beri konut üretimine de giren Oyak, İstanbul Başakşehir,  Ankara Eryaman ve Diyarbakır’da çeşitli isimlerde siteler yapmıştı. Oyak halen İzmir Buca’da bir konut projesine devam ediyor. Firmanın konut dışında da çok sayıda inşaat işi yürüttüğü biliniyor.