KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAK YENİ TEŞVİKLER YOLDA!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüm yasasının çıktığı 2012 yılıdan beri 420 bin konutun yenilendiğini ama bunun yetersiz olduğunu söyledi. Özhaseki, “Kentsel dönüşümle ilgili teşvikler iyice artırılarak, çok daha hızlı bir şekilde depreme dayanıklı evler yapılmasını öneriyoruz. Anayasa görüşmeleri ve referandum tamamlandıktan sonra, biz yasa çalışmalarını Meclis’e getireceğiz.” diye konuştu.

ANAYASA GÖRÜŞMELERİNDEN SONRA YENİ YASA MECLİSE GELECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özhaseki,
“Kentsel Dönüşüm Yasası 2012’de çıktı, 4 yıldır uygulanıyor, halihazırda yürürlükte. Buna dayalı olarak, şehirlerde yenilenmeler oldu. 420 bin civarında yapı, bu yasaya dayak olarak müracaat etmiş ve evini yenilemiş. Biz bunu çok yeterli görmüyoruz, artırılması ve hızlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili teşvikler iyice artırılarak, çok daha hızlı bir şekilde depreme dayanıklı evler yapılmasını öneriyoruz. Anayasa görüşmeleri ve referandum tamamlandıktan sonra, biz yasa çalışmalarını Meclis’e getireceğiz. Kentsel dönüşümde, şimdiye kadar gördüğümüz aksaklıkları da gidererek, çok hızlı bir biçimde önümüzdeki yıllarda depreme hazırlıklı bir vaziyete geleceğimizi düşünüyoruz. İstanbul için bilim adamları, 2030 yılından, 7 şiddetinde bir depremden bahsediyor, hazırlık yapmak lazım. O hazırlığı biz önümüzdeki 10-12 yıl sürdüreceğiz ki, deprem geldiğinde biz sağlıklı bir şekilde evimizde oturabilelim. Onun çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

DEPREM GELDİĞİNDE AKPLİYİ DE CHPLİYİ DE MHPLİYİ DE GÖTÜRÜR

İstanbul’un henüz depreme hazır olmadığını söyleyen Özhaseki, “Deprem öncesinde yapılabilecek hazırlıklarla ilgili birkaç seneden beri yapılan çalışmalar var. AFAD’ın çalışmaları var, toplanma mekânları belirleniyor, merkezler kuruluyor, araçlar almıyor. Bütün kamu binaları, 2 bin küsür, okullar, hastaneler elden geçti, sağlamlaştırıldı. Vatandaş gücü yetiyorsa, müracaat ediyor, evini yeniliyor, sağlamlaştırıyor. Önümüzdeki günlerde İstanbul’daki belediye başkanları ile bir araya geleceğim ve onları dinleyeceğim. Kendi bölgelerinde bir an önce kentsel dönüşümün alt yapısını oluşturmalarını ve müracaat etmelerini isteyeceğim. Bunun muhalefet partisi, iktidar partisi yok. Deprem geldiğinde, AK Partili’yi de, CHP’liyi de, MHP’liyi de götürür.
O yüzden herkesin elini taşın altına sokması lazım. Benden ne istediklerini kendilerine açıkça soracağım. Sonra da bir yasa çalışması yaparak hızlandıracağız. İstanbul’da kamu için kurulmuş olan, özellikle kamu binalarını dönüştüren bir yasal zemini oluşturulmuş yapı var. Onu özel bütün binaları da dönüştürebilecek hale kavuşturuyoruz. Bu çalışmalar 3-4 ay içinde biter. Belediyelere finansman oluşturacak kaynaklar arıyoruz. Bütün bu çalışmalar birkaç ay içinde sonuçlanırsa, çok hızlı bir biçimde İstanbul’u dönüştürürüz.” diye konuştu.

FİKİRTEPE’DE DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ

İstanbul’da kentsel dönüşümün merkezi konumundaki Fikirtepe’de yaşanılan sorunlara da değinen Mehmet Özhaseki,
“Fikirtepe’de iş başlamış, sonra belediyeler çekilmiş. O işin failleri, bu fikri ortaya atanlar bakmışlar ki bir sürü sorun var, altında kalkamıyorlar, kaçan gitmiş. Binlerce vatandaş mağdur. Her bir adada farklı birçok problem var. hiçbir problem birbirine benzemiyor. Kimi adada müteahhit gelmiş, işi tamamlamış, üç kişiyle itilaflı hale gelmiş, aylarca bekliyor. Mahkemeler, yürütmeyi durdurmalar…Kimi adada 3-4 müteahhit vekalet toplamış, vatandaş bir ada içerisinde kimin ne yapacağını bilmiyor, 3-4 müteahhit de birbirine girmiş. Kimi adada müteahhitler gelmişler, bir an önce işi yapmak için heveslenmiş, zaman uzayınca ellerindeki sermayelerini gömüp batmışlar, şu anda ev yapacak halleri yok. Bir kördüğüm. Yaklaşık 5 -6 aydır çözmek için uğraşıyoruz. Çözmek üzereyiz. Önümüzdeki hafta pazar günü en az 10 adada temel atacaktık, anayasa görüşmelerinden dolayı Sayın Başbakan ile gitme imkânımız zor gözüküyor. Şubat ayı başında inşallah temelleri atıp, 10 – 15 adada hareketlenme başlatırız. Fikirtepe’de kördüğümün çözüldüğü müjdesini vatandaşlarımıza verebiliriz.” dedi.