KANAL İSTANBUL PROJESİ NASIL FİNANSE EDİLECEK?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul’un finansmanı konusunda karma bir yöntem kullanmak istediklerini söyledi.

Kanal İstanbul’a ÇED yapılacak mı?

Uluslararası projelerde ÇED’e ihtiyaç olmadığını, ancak geçmişte birçok uluslararası projede ÇED çalışması yapıldığı dile getiren Arslan, Kanal İstanbul içinde ÇED yapılabileceğini söyledi.

Her türlü finansman modeli masada

Arslan, “Finansman yöntemleri çok, model çok var. Karma ve başarılı bir yöntemi kullanılmak istiyoruz. Yap işlet var, yap kirala, kar ortaklığı var, bir sürü yöntem var. Türkiye’de bir çok model var. Kar ortaklığını da veriyorsunuz, müteahhite vermek gibi, al yap diyorsunuz, bu kadarı senin bu kadarı benim. Tüm bunların hepsi var bu sistemlerde” diye konuştu.

Kanal ve adalar için ayrı finansman olacak mı?

Arslan, “Kanal için ayrı adalar için ayrı finasman mı olur?” yönündeki soruyu ise, “Hepsi birlikte değerlendirilir. Finansman modelinde hepsini çalışıp en başarılı sonuç hangisi olur ona karar vereceğiz” diye yanıtladı. Kanalın üzerine zorunlu olarak ilk köprülerin yapılacağını belirten

Güzergah kesinleşince ilk köprüler ihaleye çıkacak

Arslan, “kanalın üzerinden geçecek köprüler için ihale hazırlığı ne durumda” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi;

“Kanal projesi kesinleşince üzerinden geçecek demiryolu, karayolu ve köprüler beraber yapılacak. Bütünleşik bir proje. Sadece köprülerin ilk yapılması gerekiyor. Birkaç alternatif çalışıyoruz, en doğru olana karar verip oradan yürüyeceğiz. Bir tanesini ihale ettiniz diyelim, karar verdiğiniz alternatif değilse ne yapacaksınız? Kanalın güzergâhı kesinleştirilince ihaleye çıkılacak. Üzerinden geçen dört, beş köprü var. Köprüler ilk yapılacak mecburen. Finansman sıkıntısı diye bir şey yok, her şeyi tüm detaylarıyla ortaya koyacağız. Başarılı olmayacak bir şeye de ne onay veririz ne gireriz.”

15 milyar dolara mal olacak

Kanal İstanbul projesinin maliyeti 15 milyar doları bulabilecek. Kanal etrafındaki şehirleşme için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte planlama yapılacak. Orta ve alt gelir grubundakilerin kanal çevresinde ev sahibi olması için alternatif projeler geliştirilecek.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*