İŞTE İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARINI ETKİLEYECEK 7 METRO HATTI!

İstanbul’da konut fiyatlarında “ulaşım imkanı” önemli rol oynuyor. Daha önce metro hattı olmayan bölgeye giden bir hat, fiyatları yüzde 30’a varan oranlarda artırıyor. Şuanda İstanbul’da yapımı devam eden 7 raylı sistem hattı bulunuyor. Bu hatların en geç 2019’a kadar hizmete açılması planlanıyor. İşte yeni metro hatları ve geçeceği ilçeler;

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı Türkiye’nin ilk akıllı metro sistemine sahip olacak. Sürücüsüz metroların hizmet vereceği hatta deneme sürüşleri başladı. Projenin Ümraniye’ye kadar olan etabı Mayıs ayında hizmete girecek. Tamamı ise 30 Ağustos’ta açılacak. Toplam 16 istasyondan oluşacak metro hattı tamamlandığında 20 kilometre uzunluğa sahip olacak. Yeni metro hattı özellikle kente uzak noktada bulunan Sancaktepe ve Çekmeköy’ü etkileyecek. Zaten buradaki konut fiyatları artmış durumda ancak projenin tam anlamıyla hayata geçmesiyle konut fiyatlarının daha da artması bekleniyor.  Artık tam anlamıyla Anadolu yakasının ulaşım merkezine dönen Üsküdar ve Ümraniye’de bu artıştan nasibini alacak.

Halkalı-Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı

Halkalı-Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı, daha doğrusu Marmaray projesinin hem Asya hem de Avrupa yakasındaki devamı olan hat 35 istasyondan oluşacak. İnşaatın devam ettiği metro hattı tamamlandığında 63.5 kilometre uzunluğa erişecek. 4 yıl önce kapanan Gebze-Haydarpaşa ve Halkalı-Sirkeci banliyö hattının yerini alacak metro hattı; Küçükçekmece, Bakırköy- Zeytinburnu, Fatih, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla ve Üsküdar ilçelerinden geçecek. Özellikle hattın iki ucundaki konut fiyatlarının artması bekleniyor. Projenin 2018’de tamamlanması planlanıyor.

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı inşaatı devam ediyor. 24,5 kilometre uzunluğundaki hat 19 istasyondan oluşacak. Metro hattı Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’dan geçecek. Metronun 2018 yılının son aylarında açılması tamamlanıyor. Ancak hat bu güzergahla sınırlı kalmayacak. Mahmutbey tarafı Esenyurt’a, Kabataş tarafı ise Şişhane’ye bağlanacak. Şehir merkezine uzak olan ve metrobüsten de yeterince yararlanamayan Esenyurt bu projeden en fazla etkilenen ilçe olacak. İstanbul’un en ucuz ilçesinde konut fiyatlarının projenin hayata geçmesiyle yüzde 30’dan fazla değerlenmesi bekleniyor.

Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı

Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı 9 istasyondan oluşacak. İnşaat çalışmalarının devam ettiği metro 9 kilometre uzunluğunda olacak. Metro hattı Bakırköy, Bahçelievler, Güngören ve Bağcılar’dan geçecek. Özellikle denize-sahile ulaşım açısından mtero hattı son derece öneme sahip olacak. İstanbul’un en kalabalık bölgelerinden Bağcılar’ı denize yakınlaştıracak metro hattının Kirazlı çevresindeki konut fiyatlarını yüzde 20’den fazla artırması umuluyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca Metro Hattı

İstanbul Anadolu yakasının havalimanı Sabiha Gökçen’i Pendik Gar’ına bağlayacak Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca Metro Hattı 7,4 kilometre uzunluğunda olacak. 5 istasyondan oluşacak metro Pendik ilçesinden geçecek. Özellikle konaklama amaçlı oturumun az olduğu Pendik Gar çevresindeki mağaza fiyatlarının projeden etkileneceği düşünülüyor.

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro Hattı

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro Hattı 12 istasyondan oluşacak. 13 kilometre uzunluğundaki hat Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerinden geçecek. Projenin en büyük etkisi yine Bağcılar’da hissedilecek.

Dudullu-Bostancı Metro Hattı

Dudullu-Bostancı Metro Hattı 13 istasyondan oluşacak. 14.27 kilometre uzunluğundaki metro hattı Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinden geçecek. Metro hattı 2019 yılında tamamlanacak. Bu projenin de en fazla etki edeceği yerler Çekmeköy ve Ümraniye olacak. Bu iki ilçeyi Bostancı sahiline taşıyacak hat Marmaray’a ulaşımı da kolaylaştıracak. Yeni metro hattı, Çekmeköy, Dudullu bölgesinde yaşayanların İstanbul’un her yerine ulaşımını raylı sistemlerle yapmasını sağlayacak.