İstanbul’da stüdyo daire yasak!

İstanbul’un İmar Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanıp yürürlüğe giren “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği”ne uyumlu hale getirildi. Buna göre İstanbul’da stüdyo daire yasak. Yeni yapılacak projelerde en küçük daire 1+1 olacak. Meyilli arazilerde de bina yüksekliğine kademe getirildi.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

istanbul imar yonetmeligi stüdyo daire yasak

Stüdyo daire yasak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İBB Meclisi’nden geçti.

Yeni yönetmelikteki en önemli madde şüphesiz stüdyo dairelere yönelik oldu.

Buna göre, İstanbul’da, projesi yeni onaylanacak projelerde artık en küçük daire 1+1 olacak. Bir anlamda stüdyo daireler artık yasaklandı.

En küçük daire 28,5 metrekare olacak

En küçük evde oturma odası 12, yatak odası 9, tuvalet 1.2, banyo 3 ve mutfak net 3.3 metrekare olacak. Bir daire net 28.5 metrekareden daha küçük olamayacak.

Asansör zorunluluğu

İstanbul yeni imar yönetmeliğinin getirdiği önemli maddelerden biri de 3 kat ve üzerinde yüksekliğe sahip binalarda asansör yapılması zorunluluğu. Daha önce bu zorunluluk 4 kattı.

Kot farkına kademe

Yeni yönetmelikle birlikte kot farkı olan parsellerde yapılacak inşaatların da kademeli olmasına karar verildi. Buna göre eğimli arazilerde binaların üst katlarında, bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartı getirildi. Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek.

İstanbul yeni imar yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*