Tapu harcı hesaplama 2019
tapu harcı hesaplama 2019 evdenhaberler

Tapu harcı, gayrimenkul satış işlemi sırasında ödenmesi gereken bir hizmet bedeli. Bu bedel ödenmeden gayrimenkul devir işlemi yapılamıyor. Peki ödenecek tapu harcı bedeli neye göre nasıl belirleniyor?  Tapu harcı hesaplama 2019 yılında nasıl hesaplanacak?tapu harcı hesaplama 2019 evdenhaberler

Tapu harcı hesaplama 2019

Beyan edilen arsa satış bedeli üzerinden tapu harcı hesaplaması yapılıyor. Satışa konu olan arsanın satış bedeli yükseldikçe ödenmesi gereken arsa tapu harcı bedeli de bu doğrultuda yükselmekte. Bu nedenle tapu harcını daha az ödemek isteyen kişiler sıklıkla satış bedelini daha düşük beyan etmeyi tercih ediyor. Ancak yapılan bu işlem doğru değil. Eğer yapan kişi tespit edilirse vergi cezası kesilir.

Ödenecek olan tapu harcı tutarı Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edilmektedir. Yayımlanan yine oranlara göre 2018 yılında yapılacak olan arsa satışları içinde binde 20 oranında tapu harcı ödemesi yapılması gerekmektedir. Hesaplanan tutar hem arsayı satan hem de arsayı alan kişi tarafından ayrı ayrı ödenir.

2019 yılı tapu harcı oranı ne olacak?

Ödenecek olan tapu harcı tutarı Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edilmektedir.Hesaplanan tutar hem arsayı satan hem de arsayı alan kişi tarafından ayrı ayrı ödenir. Yayımanan oranlara göre 2018 yılında yapılan tüm gayrimenkul tiplerinde alıcı ve satıcı için binde 20 oranında tapu harcı ödemesi yapılması gerekmekte. Olası yeni bir tapu harcı indirimi durumunda haberleri güncel olarak sitemizden öğrenebilirsiniz.

Tapu harcı nasıl hesaplanıyor?

Tapu harcı hesaplamasının önemli etkenleri arasında; satılmakta olan konutun veya iş yerinin ne kadarlık bir bedele satıldığı. Bu sebeple evrakları teslim ederken, dairenin veya iş yerinin kaç TL’ye satılacağının belirtilmesi gerekiyor. Evraklar teslim edilirken belirtilen satış tutarı, daha sonra değiştirilemiyor.

Arsa tapu harcı hesaplaması için örnek verilmesi gerekirse; 2018 yılı için oranın binde 20 olup; Buna göre satışı yapılacak taşınmazın (arsanın) değeri 100 bin TL ise; alıcı iki bin Türk Lirası satıcı iki bin Türk Lirası olmak üzere toplamda 4 bin TL harç bedeli ödenir.

Başka bir örnek; 50 bin liralık arsayı daha ayrıntılı hesaplayalım. satışında alıcı taraf ve satıcı taraf ayrı ayrı bin lira ödemek sureti ile toplam 2 bin lira tapu harcı öder.

50.000 (satış bedeli) x 20 ( 2018 ) = 1.000.000

Buna göre 1 milyon TL’lik bir gayrimenkulün tapu harcı şöyle;

1.000.000/1.000 = 1.000 TL

Bu durum da alıcı taraf ve satıcı taraf ayrı ayrı bin lira ödemek sureti ile toplam 2 bin lira tapu harcı öder.

Tapu harcı nereye ödeniyor?

Tapu harcı ödemeleri Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden alınan tapu randevusundan sonra Ziraat Bankası’na ATM’den yatırılıyor. Konut alım ve satım işlemleri sırasında ödenmesi gereken tapu harcı bedelini Ziraat ATM’si dışında gayrimenkul ile ilgili işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine de ödeyebilirsiniz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın