İRANLILAR VAN’DAN KONUT ALIYOR

Son yıllarda İranlı turistleri gözdesi sınır şehri Van oldu. İranlılar artık sadece gezmeye değil, konut almaya da Van’a geliyor.

2011 depremi satışları düşürmüştü

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Van’da 2011 yılında yaşanan iki deprem binlerce konutun yıkılmasına veya hasar görmesine neden oldu. Yaşanan depremlerin ardından insanların konutlara güveni de azaldı. Bu da hem yapıların daha sağlam yapılmasının önünü açtı hem de vatandaşın konut alımlarında yeni yapılara yönelmesini sağladı. 2011 yılında yaşanan depremlerin ardından azalan konut alımı 2017 yılında hızlı bir şekilde arttı. TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, konut satışlarından 2016 yılının şubat ayına göre azalma olduğunu söyledi. Coşğun bu azalmasının asılında artış olduğunu. 2016 yılında devreden TOKİ’lerden dolayı böyle bir rakamın ortaya çıktığını ifade etti. Konut satışları ile ilgili konuşan Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek ise konut satışlarında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Özdek ayrıca yabancı turistlerinde Van’da konut alımı yaptığını söyledi.

Devirler konut satış artış hızını az gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Van’da 2016 yılının Şubat ayında TOKİ konutlarının devrinden dolayı 3 bin 636 konut satışı istatistiklere yansırken, bu sene şubat ayında bu sayının 338 olduğunu söyledi.

197 ikinci el konut satıldı

Van’da ipotekli konut satışlarının 51’den 87’ye yükseldiğini kaydeden Özer Coşğun, “Şubat ayında Van ilinde ilk defa satılan konut sayısı 141, ikinci el konut satış sayısı 197 oldu” şeklinde konuştu.

Artan nüfus satışları etkiledi

Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek ise şu ifadelere yer verdi: “2011 yılında yaşanan depremlerin ardından bugüne kadar konut satışlarında ciddi bir durgunluk vardı. Ancak 2017 yılından itibaren Van genelinde konut satışlarında ciddi bir talep meydana geldi. Şu anda merkeze yakın yerlerde özellikle ciddi bir talep var. Bu konut satışları Van göç eden ve Van’da yaşamaya başlayan insanlar tarafından daha çok yapılmaktadır. Dolayısıyla son zaman Van’da artan nüfusla birlikte konut satışları artmış oldu.”

Van’da güven ve istikrar da arttı

Konut satışlarında güvenliğin önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Özdek, “Bunun dışında konut satışlarındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de istikrar ve güvene bağlı bir olaydır. Van’da son zamanlarda istikrar ve güvenin hakim olması, konut satışlarına da ciddi anlamda yansımıştır. Güven ortamı piyasaya ciddi katkı sunmaktadır. Van’daki yaşam kalitesinin artması, güvenlik ortamının daha da yükselmesi, Van’ın eksiklerinin olmasına rağmen Van’a olan rağbeti artırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı 2017 yılının ilk aylarında konut isteği ile karşı karşıyayız. Biz Emlakçılar Derneği olarak da bunun farkındayız. Tapuda bu anlamada ciddi bir yoğunluk var. Vatandaş konut alımında istekli.” dedi.

Emlakçılar satışlardan memnun

Satışların gün geçtikçe arttığını dile getiren Özdek şöyle devam etti: “Satışlarımız güzel bir seviyeye geldi. Bundan sonra da bunun artacağına inanıyorum. Özellikle önümüzdeki ay yapılacak olan referandumun ardından bunun daha da genişleyeceğine inanıyorum. Van’da insanlar yatırımlar yapmakta. Burada yatırım yapan insanlar burada konut alımları yapıyor. İnsanlar mikro olan yatırımlarını bu satışlar ile makroya çevirmek istiyor. Dolayısıyla bu artışlar Van için çok önemli ve olumlu bir gelişmedir.”

Özdek: Yabancılar konut almaya başladı

Van’a gelen yabancı turistlerin de konut alımı yaptığını ifade eden Özdek, “Son yıllarda Van’a gelen yabancı turistler de Van’da emlak yatırımları yapıyor, konut satın alıyor. Özellikle Irak ve İranlı vatandaşlar Van’da konut almak istiyorlar ve alıyorlar. Bu da Van için önemli bir gelişmedir. Van büyük bir şehirdir. Bu gelişmeler sayesinde Van’ın büyümesi daha da ön planda olacaktır. Bizde tüm herkesi Van’da yatırım yapmaya bekliyoruz. Yatırım daha da güzel ilerlemesi ve çoğalmasını istiyoruz. Gerek belediyeler gerekse de diğer kurumlar olarak insanlara kucak açmamız gerekiyor. Van’ın kalkınması için bu yatırımlara ihtiyaç var. Bu anlamda konutla ile bu yatırımlar kendini iyice göstermektedir.” diye konuştu.

Tercih yeni yapılardan yana

Konut alanların daha çok depremden sonra yapılan yapıları tercih ettiği söyleyen Özdek son olarak şunları söyledi: “Vatandaşlar depremde hasar görmemiş ve özellikle deprem sonrası yapılan yapıları çok fazla tercih ediyor. Bildiğiniz gibi bu depremlerden sonra Van’daki yapıların ne kadar sağlam olduğu ile ilgili sağlıklı çalışmalar yapılmadı. Fakat son zamanlarda inşaat kalitesinin ve kontrollerin artması ile birlikte insanların güven duygusu da artmış oldu. Van’da müstakil evden çok site tarzı konutlar daha çok tercih edilmektedir.”