İBB’nin 2018 yılı bütçesi 42.6 milyar TL oldu! 1 milyar TL’si kentsel dönüşümde kullanılacak
İBB’nin 2018 yılı bütçesi 20 milyar 100 milyon lira olarak onaylandı. İBB’nin konsolide bütçesi 42,6 milyar olarak belirdi. Büyükşehir bütçedeki aslan payını yine ulaşıma ayırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 20 milyar 100 milyon liralık 2018 Yılı Bütçesi’ni onayladı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal, bütçeyi meclis üyelerine sundu. Uysal, “İSKİ; İETT ve şirketlerimizle konsolide bütçemiz 42,6 milyar. Az laf çok iş prensibiyle yatırımcı bir bütçe hazırladık.” açıklamasında bulundu.

“İstanbul’un yarınlarına yatırım yapmak istiyoruz”

Bütçeyi İstanbul’un kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında olarak hazırladıklarını ifade eden Başkan Uysal, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak bir bütçe çalışması yaptıklarını söyledi. İBB’nin sitesinde yer alan habere göre; Başkan Uysal, “İBB olarak 2018 yılı belediye bütçemizi 20 milyar 100 milyon lira olarak belirledik. Bu rakam, geçtiğimiz yıla göre yüzde 8,65’lik bir artış demek. Belediyemizin bütçesine İETT, İSKİ ve iştiraklerimizi dahil ettiğimizde toplam bütçemiz 42 milyar 600 milyon liralık bir rakama ulaşıyor. 2018 yılındaki yatırım toplamımız şirketler ve bağlı kuruluşlarımız da dahil edildiğinde 16 milyar 113 milyon lirayı buluyor. Bu tam anlamıyla bütçemizin yatırım bütçesi olduğunu göstermektedir. Zira İstanbul’un yarınlarına mümkün olan en büyük yatırımı yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bütçenin büyük kısmı ulaşıma ayrıldı

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’a büyük yatırım yaptıklarını söyledi. Hedeflerinin sürekli kendini yenileyen, planlı gelişen, cazibesi artan bir İstanbul olduğunu ifade eden Uysal, “Bundan sonra da hep birlikte bu yatırımları çoğaltarak geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; katkısı olan ve emeği geçen herkese ve özellikle değerli meclis üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Bütçenin aslan payını ulaşıma ayırdıklarını belirten Mevlüt Uysal, ulaşımda temel prensiplerinin “tüm ulaşım sistemlerinin birbirine bağlanması” olduğunu söyledi. İBB’nin bütçesinin 6 milyar 822 milyon lirası ulaşım ayrıldı.

Raylı sistem İstanbul’un trafik sorununu çözecek

Başkan Uysal konuya ilişkin şunları söyledi; “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından beri ulaşım yatırımlarımızın nerdeyse yarısını raylı sistemlere ayırıyoruz. İstanbul’da günde yaklaşık 500 araç trafiğe çıkıyor. Bu çok büyük bir rakam. Eğer biz araçları ulaştırmaya çalışırsak, bunun altından kalkamayız. Bu sebeple araçları değil; insanları ulaştırmaya odaklanıyoruz. Yani insan odaklı çalışıyoruz. Ve bunun en verimli yöntemi de raylı sistemlerdir. Raylı sistemleri mahallelere kadar ulaştırmak için uğraşıyoruz. Örneğin 14 istasyonlu, ve günde 114 bin yolcu taşıyacak olan Eminönü – Alibeyköy tramvay hattı Alibeyköy’ün trafik sorununu çözeceği gibi Eyüpsultan’ı tam anlamıyla çekim merkezi haline getireceğiz. Yani eskiden minibüs bulamadığımız yerlere artık tramvay götürüyoruz. Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar – Çekmeköy – Sancaktepe Hattı’nda da sona geldik. Üsküdar-Yamanevler arasını 15-20 gün içerisinde açıyoruz. Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı’nı iptal edip yerine metro yapıyoruz. Bu hattı Aksaray–İkitelli Hattıyla Mimar Sinan İstasyonu’nda, Kirazlı–Halkalı hattıyla Halkalı Merkez’de Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattıyla Mehmet Akif İstasyonu’nda birleştiriyoruz. Bu birleşmeyle Küçükçekmece’yi İstanbul’un ana akslarına bağlıyoruz. Şu an İstanbul’da yolcu taşıyan 150 kilometre raylı sistem hattımız var. Belediyemizin ihale ettiği ve yapımı süren 160 kilometrelik metro hattına, Ulaştırma Bakanlığı’mızın yapmakta olduğu 115 kilometrelik hattı da ilave ettiğimizde İstanbul’da toplamda 275 kilometre yeni raylı sistem inşaatımız devam ediyor. İstanbul’da raylı sistemin 1000 kilometreye çıktığında sorunların çözüleceğini biliyoruz.”

Karayoluna tünel çözümü

Raylı sistemleri yaygınlaştırdıklarını belirten Başkan Uysal, belediye olarak araçları değil insanları ulaştırmaya odaklandıklarını söyledi. Uysal, “Karayolu sistemlerinde 215 kavşak tamamladık. 18 kavşak yapımı devam ediyor. 185 ayrı noktada 606 km yol yaptık. 16 ayrı noktada 68 km yol devam ediyor. 3 adet karayolu tüneli tamamladık. Sarıyer-Çayırbaşı tüneli bu aksı önemli ölçüde rahatlattı. İstanbul’da yeni yollar yapma imkanı kalmadığına göre, sıkıntılı noktaları tünellerle aşmayı planlıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı da 2,60 km’lik Kasımpaşa – Sütlüce Tüneli’ni yaptı. 7,45 kilometrelik Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Karayolu Tüneli inşaat aşamasında” dedi.

Çevre yatırımlarına 6 milyar lira harcanacak

Mevlüt Uysal, Kasım ayının 6. Birleşiminde İBB’nin 2018 yılı Performans Programı, 2018 yılı Yatırım ve Hizmet Programı ile 2018 Mali Yılı Bütçesi ve 2019-2020 yılları Gelir-Gider Tahminleri görüşmesinde yaptığı konuşmasında, çevre yatırımlarına 6 milyar lira harcayacaklarını söyledi.

İstanbul için hizmetin en iyisi ortaya koymak zorunda olduklarını belirten Uysal, herkes için büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. Uysal, “Bugün İstanbul dünyanın en temiz kentleri arasında yer alıyor. 12 milyon ton kömür yakılan bir şehir artık yok. 1994 yılında Cumhurbaşkanımızın başlattığı hamleyle İstanbul kömürden doğalgaza geçti ve ülkemize örnek oldu. Diğer havası kirli şehirlerimiz de temizlendi. Şimdiye kadar aldığımız mesafeyi, daha ileri seviyeye taşıyacağız. Bu sebeple bütçemizden şirketler ve bağlı kuruluşlarla birlikte toplam 6 milyar lirayı çevre yatırımına ayırıyoruz. Zira amacımız daha yeşil, park ve dinlenme alanları daha yaygın; yeşili, ağacı, çiçeği daha bol; insanımızın huzur ve güven içinde yaşayacağı bir İstanbul. İstanbul’da çevre kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri de atık sulardı. 1990’lı yılların başlarında atık suların sadece yüzde 9’u arıtılıyordu. Günümüzde atık suların yüzde 99’u arıtılıyor. AK Parti döneminde köylere bile atık su tesisleri yapıldı. İstanbul, artık ileri biyolojik arıtma döneminde yaşıyor. İnşallah kısa zamanda bütün arıtmalarımızı da ileri biyolojik arıtma sistemine dönüştürürüz ve İstanbul’un sadece plajları değil bütün sahilleri mavi bayraklı hale dönüşür” şeklinde konuştu.

“Şehrin yüzde 80’i kentsel dönüşüme gitmeli”

Uysal, İstanbul’un deprem şehri olduğunun altını çizerek; deprem ve afetle mücadelenin herkesi ilgilendiren siyaset üstü bir konu olduğunu söyledi. Vatandaşla yaptıkları istişarelerle önceliklerini belirlediklerini söyleyn Uysal, “Kentsel dönüşüm muhakkak yerinde yapılacak. Bunun adına kentsel dönüşüm yerine, yerinde dönüşüm demek daha doğru olur. Hiçbir şekilde ilave imar artışı yapmadan mevcut binayı yıkıp olduğu gibi yerinde yapmak olmazsa olmazlarımızdan. Vatandaşlarımızın evini yenilerken para talep etmeden yapalım istedik. Bunu nasıl yapacağız? Vatandaşlarımızdan çoğunluğu toplam metrekareden yüzde 20 daha küçük bina daire veya dükkan yapmayı kabul ediyor. Bu almış olduğumuz yüzde 20’ler maliyetlerin ortalama yüzde 70’ini karşılıyor. Belediye olarak vatandaşın sorununu bizim sorunumuz olarak görerek biz de yüzde 30 destek vererek dönüşüm yapacağız. Bu nedenle bu bütçe döneminde ilk kez, kentsel dönüşüm için ciddi bir kaynak ayırdık. 2018 yılı için kentsel dönüşüme ayırdığımız bütçe 1 milyar liradır. Yüzde 30’unu karşılarsak 3,5-4 milyarlık konut üretiriz. Bu da 25 bin konut demektir. Bu şekilde 10 yılda 800 bin bağımsız bölümü dönüştürmüş olacağız. Her yıl bu rakamı arttırsak 10 yıl gibi bir sürede İstanbul’da kentsel dönüşümü başaracağımıza inanıyoruz. Bu konuda çok kararlıyız. Kalanı da vatandaşlarımızın kendi kaynakları ile dönüştüreceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde kentsel dönüşümü başaracağımıza inanıyoruz. Bunu yaparsak İstanbul’un geleceğini de kurtarmış oluruz. Zira şehrin yüzde 80’inde yapıların yenilenmesi şart. 2018’de sadece imzasını toplamış ‘biz hazırız’ diyenlere gideceğiz. Kimseye gidip zorla kentsel dönüşüm yapacağız demeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sağlık ve sosyal hizmetlere 355 milyon lira ayrıldı

Mevlüt Uysal, sağlık ve sosyal hizmetlere toplam 355 milyon lira ayırdıklarını söyledi. Sosyal belediyeciliği yol kadar, mimari kadar önemsediklerini ifade eden Uysal, “Çalışmalarımız aldığımız dualar çalışmalarımızı bereketlendirir diyoruz. Prensibimiz az laf, çok iş. İnşallah önümüzdeki dönemde de bu devam edecek. Dar gelirli vatandaşlarımızın yanındayız diyoruz. İddiamızı da lafta bırakmıyoruz. İstanbul’a verdiğimiz içme suyunda yüzde 5 indirim yaptık. 1 Ocak itibarıyla İSKİ, şehrin tüm konutlarına suyu indirimli verecek. Ocak’tan itibaren Türkiye’deki büyükşehirlerin içinde en ucuz suyu İstanbul verecek. Ayrıca şehit, gazi aileleri, engelli ve dar gelirli vatandaşlarımızı da kademeli tarifeden muaf tutuyoruz” şeklinde konuştu.

Kültür sanata 200 milyon lira ayrıldı

İBB kültür sanata 200 milyon lira ayrıldı. Uysal, bütçedeki önemli iki kalemin spor ve kültür-sanat olduğuna söyledi. Uysal, “Kültür sanata toplam 200 milyon lira ayırdık. İstanbul’a yeni kültür merkezleri kazandırıyoruz. Şu an 24 saat yaşayan bir kültür başkentinden söz ediyoruz. Uluslararası etkinliklerin adresi olmuş durumdayız. Kültür ve sanatta da önemli yatırımlar yapıyoruz. Yıllardır tartışma konusu olan AKM’de de bakanlığımız yakın zamanda inşaata başlayacak ve güzel bir yapı ortaya çıkacak. Spor alanlarıyla ilgili bütçemizde önemli bir pay ayrıldı. Şu ana kadar 180 okulun bahçesine kapalı spor salonu yapıldı. Bundan sonra da eksik olanlara yapmaya devam edeceğiz. Hem de her mahallede her türlü spor aktivitesinin yapılabileceği alanlar yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

İBB Meclisi 2018 Yılı Bütçesi, 162 evet, CHP’nin 58 ret oyuyla ve oy çokluğuyla kabul edildi.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*