GÜNGÖREN TOZKOPARAN’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ HANGİ AŞAMADA? YIKIMLAR NE ZAMAN YAPILACAK?
İstanbul’un Güngören ilçesi Tozkoparan mahallesinde kentsel dönüşüm yapılacak mı? Dönüşüm için nasıl bir yol izlenecek? 5 bin 560 konutun dönüştürülmesi planlanan yerde çalışmalar ne düzeyde?

TOZKOPARAN’IN YÜZDE 15’İ İLE ANLAŞTIK

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Tozkoparan’da hak sahiplerinin yüzde 15’i ile anlaşıldığını söylüyor. Başkan Turan, “Bölgede dönüşmesi gereken 5 bin 500 konut var. Biz 7 bin konut yapacağız. Bütün vatandaşlara yeri kadar, hatta yerinden daha fazla ev veriyoruz. 38 metrekare evi olana 45 metrekare verince 7 metrekarenin ücretini alacağız” diye konuştu.

TOZKOPARAN’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDEN YAVAŞ İLERLİYOR

TOKİ bir çok şehirde kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyor. Oralarda süreç daha hızlı ilerlerken Tozkoparan’daysa süreç istenildiği hızda değil. Bunun birinci nedeni hak sahiplerinin çokluğu ve alanın büyüklüğü.

TOKİ ve Güngören Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi 60 hektarlık alanı kapsıyor. Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde 5 bin 560 konut, 6 bin 436 bağımsız birim ve 6 bin 351 hissedar bulunuyor.

Aslıda süreç yavaş işliyor gibi görünse de projenin büyüklüğü nedeniyle çalışmalar planlanan süreye göre ilerliyor. TOKİ’nin risk tespiti ve mahalle halkının tapu devrini tamamlaması için öngördüğü süre 2 yıl.

Mahalle halkı örgütlenmiş durumda. Henüz inşa edilecek projenin ayrıntıları belli olmadan tapu devirlerini gerçekleştirmek istemiyorlar. Bir kısmı ise yaşadığı konutların kayda geçirilenden büy\k olduğu iddiasıyla daha fazla hak talep ediyor. TOKİ bu konuda konutların imar planlarını dikkate alıyor, plana aykırı olarak büyütülmüş konutlara fazladan metrekare vermiyor.

TOKİ, mevcut yapısından daha büyük daire isteyenlere parası karşılığı bu imkanı sunuyor. Ancak fazladan her bir metrekare için istenen 10 bin TL’yi mahalleli fazla buluyor.

TOZKOPARAN HALKI TOKİ’YE GÜVENSİN

TOKİ Tozkoparan’da kentsel dönüşüm sürecini işletmeye devam ediyor. Bu noktada mahallelinin TOKİ’ye ve belediyeye güvenmesi gerekiyor. Çünkü Tozkoparan halkına kentsel dönüşüm çalışmasıyla 50 yıllık evlerini küçültmeden, herhangi bir ücret ödemeden ve yerinde dönüştürme imkanı tanınıyor.

TOKİ de belediye de her yaptığının siyasi bir karşılığı oldüğunu biliyor ve her iki kurum da halka imkanların elverdiği ölçüde en iyisini sunmaya çalışıyor. Ancak yapılabilecek kişisel ve maddi hatalara karşı da herkesin hakkını araması gerekiyor.

MAHALLE HALKI SÜRECİ HIZLANDIRIRSA KONUTLAR 2021’DE TESLİM EDİLİR

Peki TOKİ’nin bütün işlemleri tamamlayıp yeni konutları hak sahiplerine teslim etmeyi planladığı tarih ne? 2018’in sonunda yıkım çalışnalarına başlamayı planlayan TOKİ, evleri ise 2022’ye yetiştirmeyi hedefliyor.