ÇANAKKALE’YE YATIRIM YAPANLAR! BİR DEPREM HER ŞEYİ SİLİP SÜPÜRÜR!

Çanakkale ve civarı, köprü projesiyle birlikte gayrimenkul yatırımcılarının odak noktası haline geldi. Fiyatlar son 2-3 yıllık süreçte benzer şehirlerin neredeyse 2-3 katı daha çok yükseldi. Peki Çanakkale yatırım için gerçekten doğru yer mi?

Deprem faktörünün önemi unutuluyor

Çanakkale’nin tamamı 1. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Deprem uzmanlarının dilinden düşmeyen beklenen İstanbul depremi, adında her ne kadar İstanbul’u barındırsa da Çanakkale’yi de ilgilendiriyor. “Ama ben arsa aldım, benim aldığım konut depreme dayanıklı” diyenler var. Hiç fark etmiyor. Bir bölgeye ilgi azalınca fiyatlar da düşüyor. 1999 depreminden sonra İstanbul Avcılar’da yıkılan konutların etkisi tüm Avcılar’ı etkiledi. Deprem öncesi 20-30 bin lira olan evleri 10 bin liraya bile kimse almadı. Avcılar hala çevre ilçelerden daha düşük metrekare fiyatlarına sahip. O yüzden bir yere yatırım yaparken olası doğal afetlerin sonuçlarını da düşünmek gerekiyor.

Bir büyük deprem bütün birikiminizi yok edebilir

Çanakkale çok güzel bir şehir. Binlerce şehidimizin kanıyla sulanmış bu topraklar üstlerinde yaşayan insanlara bonkör davranmış. Kaz dağları da Çanakkale’de, Türkiye’nin en güzel sahilleri de. Toprağı da çok verimli Çanakkale’nin. Domatesi, peyniri tüm Türkiye’de seviliyor. Şimdi bütün bunlara simgesel bir şey daha ekleniyor, 1915 Çanakkale Köprüsü… Çanakkale Boğazının İstanbul Boğazı’na döneceğini düşünen yatırımcılar, şehirde her yeri almaya çalışıyor. Ev fiyatları, arsa fiyatları şehri bilmeyenler tarafından yükseltiliyor. Aynı arsa, aynı daire defalarca el değiştirerek yeni yatırımcılara satılıyor. Emlakçılar memnun. Bütün bu hengamede deprem faktörü unutuluyor.

Deprem bu ülkenin bir gerçeği. Ancak özellikle Ege kıyıları bu konuda daha şanssız. Ege denizindeki binlerce ada, eşsiz kıyılar,girinti ve çıkıntılar hep bu depremlerin geçmişten bize bıraktığı güzel emanetler. Ancak depremin acı yüzünü de unutmamak lazım. Özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul alanlar, kısa sürede çok para kazanmayı düşünenlerin hayalleri büyük bir depremle yok olup gidebilir. Yükselen metrekare fiyatları bir anda yerle bir olabilir.

Unutulmamalıdır ki gayrimenkul alımında deprem de göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir öğedir. Büyük bir depreme şahit olmuş bizler, bu konuyu çok çabuk unutuyoruz. Elbette yaşanılan acıların yanında gayrimenkul fiyatlarının bir önemi yok. Ancak bugün kolay yoldan para kazanacağını sananları da bu risk konusunda uyarmak görevimiz.