Çamlıca Tv Kulesi son durum !

İstanbul Anadolu Yakası’nın görünümü değiştirecek Çamlıca TV Kulesi yükselmeye devam ediyor. Projenin time lapse tekniği ile görüntülenmesi sürecini İKM Prodüksiyon yürütüyor. Tamamlandığında İstanbul’un simgesel eserlerinden biri haline gelecek olan Çamlıca TV Kulesi son durum bilgisi ve son fotoğrafları haberimizde yer alıyor.

Çamlıca Tv Kulesi son durum!

Çamlıca Tv Kulesi son durum!

Küçük Çamlıca’ya inşa edilen ve tamamlandığında Çamlıca tepesindeki verici karmaşasına son verecek olan Çamlıca TV Kulesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Sarıdağlar‘a yaptırılan kulede uzun süredir hareket gözlenmiyordu. Ancak 221 metrelik beton kısmı tamamlanan kuleye eklenecek 167,5 metrelik çelik bölüm, beton kulenin içinde imal ediliyordu.

12 parçadan oluşan 144,5 metrelik çelik konstrüksiyon, beton blokun içine alıp üst üste eklenerek bitirildi. Üzerine de anten görevi görecek olan 23,5 metrelik spine eklendi.

Yaklaşık 1200 tonluk çelik konstrüksiyonun altına da 200 tonluk denge ağırlığı eklendi.

Montajı tamamlanan çelik konstrüksiyon yavaş yavaş beton bloğun üzerine doğru çekilmeye başlandı. Toplam 177,5 metre yüksekliğindeki çelik konstrüksiyonun 31 metrelik kısmı kulenin üzerine çıktı bile. Ancak sadece konstrüksiyon yukarı çekilmiyor, ayrıca konstrüksiyona her 24 metrede bir, üzerinde gezinti yapılabilecek alanlar ekleniyor. Yükseklik, rüzgar ve diğer şartlar nedeniyle aynı anda bu işi sadece 2 kişi yapabiliyor.

1400 tonluk çelik konstrüksiyon tamamen beton bloğun üzerine kaldırıldığında, çelik konstrüksiyonu dengede tutacak 2,5 metrelik beton dökümü yapılacak. Ardından 200 tonluk denge ağırlığı sökülecek. Bütün bu işlemlerin sıralı olarak yapılması da projeyi yavaşlatan nedenlerden biri.

İnşaat bittiğinde dış giydirmeler başlayacak. Binaya asıl görüntüsünü verecek olan dış giydirmeler de alışılmışın aksine aşağıdan yukarıya değil, yukarıdan aşağıya yapılacak. Üst katların kaplaması aşağıda hazırlanıp yukarı çekilecek ve montajlanacak.

Son olarak da İstanbul’un her iki yakasını da panoramik şekilde görecek iki asansör eklenecek.

Kule tamamlandığında ilk etapta FM/Radyolar, sayısal yayıncılığa geçildikten sonra televizyonlar taşınacak.

Kule sayesinde frekansların birleşmesi ile elektromanyetik kirliliğin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Çamlıca Tv Kulesi son durum!

Çamlıca TV Kulesi ne zaman bitecek?

Ulaştırma bakanlığı yetkilileri kulenin yapımı için daha önce bir kaç kez tarih vermişlerdi. Ancak rüzgarın çalışmaları büyük oranda etkilemesi nedeniyle verilen tarihte kule tamamlanamadı. Yetkililer bu nedenle net bir tarih vermek istemiyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde incelemede bulunurken, “Çalışmalar ilkbaharla birlikte yeniden hızlanacak. Tarih vermekten imtina ediyoruz. Daha önce tarih verdik rüzgar bize izin vermedi. Hedefimiz bu sene içerisinde inşallah bunu bitirmek.” şeklinde konuşmuştu.

Çamlıca TV Kulesi Seyir terasları kaçıncı katta olacak?

Çamlıca TV Kulesi’nde 2 adet seyir terası bulunacak. Bu teraslar 33. ve 34. katlarda yer alacak. Terasların yerden yüksekliği 248,5 metreyle 253 metreyi bulacak. Kulenin zeminin denizden 118 metre yüksekte olduğu da düşünülürse, teraslardan İstanbul’un hemen hemen her yerini görmek mümkün olacak.

Çamlıca Tv Kulesi son durum!

Çamlıca TV Kulesi bittiğinde nasıl olacak?

4’ü yer altında toplam 49 katlı olacak olan kule tamamlandığında estetik bir yapıya kavuşacak. Kulenin 221 metrelik beton bloğunun üzerine 167,5 metrelik çelik konstrüksiyon eklendikten sonra kaplama işlemi de gerçekleşecek ve kule son haline kavuşacak.

Kule bittiğinde Türkler için tarih boyunca önemli bir simge olan lale çiçeğini andıracak. Seyir teraslarının bulunacağı bölümler ise henüz açmamış lale tomurcuğunu andıracak.

Zeminden seyir antenlerin bulunduğu yüksekliğe kadar binanın her iki yanında iki asansör çalışacak.

Toplamda 388,5 metrelik yüksekliğe sahip olacak olan kule, bittiğinde dünyanın en yüksek 20. yapısı olacak.

Kule tamamlandığında, Çamlıca tepesinde tv ve radyo vericilerinden kaynaklı görüntü kirliliği ortadan kalkacak.

Çamlıca TV Kulesi bittiğinde nasıl olacak?

Çamlıca TV Kulesi inşaatı time lapse çekimleri nasıl yapılıyor?

İstanbul Anadolu Yakasının görünümü büyük ölçüde değiştirecek olan kulenin time lapse çekimleri İKM Prodüksiyon tarafından gerçekleştiriliyor. Projenin time lapse çekimleri için 2 farklı noktaya yerleştirilen profesyonel DSLR makinalar 5K çözünürlüğünde fotoğraflar çekiyor. 7/24 yapılan çekimlerle süreç sonunda projenin yapımını gösteren bir video elde edilecek. 221 metrelik beton kulenin bittiği ana kadar çekilmiş 30 binden fazla fotoğraf post prodüksiyona sokularak bir video haline getirildi ve bir çok televizyon kanalı görüntüyü haberlerinde kullandı.

İşte o video;

Rakamlarla Çamlıca TV Kulesi

Beton bölümün yüksekliği: 221 metre

Çelik bölümün yüksekliği: 144,5 metre

Anten yüksekliği: 23 metre

Toplam yükseklik: 388,5

Kaç katlı olacak: 4 katı yer altında 49 kat

Seyir terası kaçıncı katta: 33. ve 34.

Denizden yüksekliği: 506,5 metre

Maliyeti: 170 milyon TL

Çamlıca TV Kulesi’nin manzarası böyle olacak

Çamlıca TV Kulesi bayrak asma töreninin İKM tarafından çekilmiş görüntülerini alttaki videodan izleyebilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*