Avcılar’da imar planı değişti! Peki kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

2008 yılında değişen Avcılar’ın imar planına göre kat sınırı 4’tü. Ancak 7 mahallede halihazırda 4 kattan yüksek binalar vardı. Bu binalar yıkılırsa yerine yapılacak bina 4 katlı olacağı için mal sahipleri kentsel dönüşümü istemiyordu. Dönüşümün önündeki bu büyük engel önce Avcılar Belediyesi, sonra Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 7 mahallede kat sınırını kaldırmasıyla aşıldı.

Avcılar’ın hangi mahallelerinde 4 kat yasağı kalktı

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Avcılar’da imar planlarının değiştiği mahalleler şunlar;

Avcılar Merkez,

Ambarlı,

Cihangir,

Denizköşkler,

Mustafa Kemal Paşa,

Gümüşpala

Üniversite

Avcılar’da kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?

Kat sınırı izninin ortadan kalkması vatandaşların hak kaybı yaşamasını engelleyecek. Bu güzel bir gelişme. Parası olan evini yenileyebilecek.Peki ya müteahhit girecek mi? O hala biraz zor görünüyor. Nedenine gelince…

Müteahhitlerin kafası şöyle çalışır; bir yere para yatıracaksın, 2 yıl sonra o parayı geri alacaksın. Ne kadar kar yapmalısın? Bu sorunun cevabı genelde yüz 100’dür. Çünkü mevcut durumda müteahhit o parayı bankaya koysa yüzde 20-25 arası getirisi var. Bu getiri risksiz. Ancak inşaatta, daireyi satmama, inşa sürecinde yaşanabilecek sıkıntılar gibi bir çok farklı risk var. Dolayısıyla bu riskin bir bedeli olmalı.

6 katlı 12 daireli bir apartman düşünelim. Toplam inşaat alanı da 1200 metrekare. Bu binayı yıkıp yeniden yapmak istesen yine 6 katlı bir bina yapabileceksin. Bölgede zaten genelde evler bitişik nizam yapıldığı için evi genişletme şansın yok. Yani yine 1200 metrekare inşaat yapabileceksin.

Avcılar’da sıfır binalarda metrekare fiyatı 3-4 bin TL aralığında. Her bir metrekarenin maliyeti ise ortalama 1000-1250 TL arasında. Bu durumda inşaatı yeniden yapmak 1,2-1,5 milyona mal olacak. müteahhit de geriye 2,5 milyon lira civarında bir para almak isteyecek. Metrekare fiyatlarını düşününce müteahhite 600 metrekare civarında inşaat alanı kalması gerekiyor. Yani mal sahiplerinin evi yarı yarıya küçülmüş oluyor. Bunu kaç mal sahibi kabul edecek? Bazı mal sahipleri müteahhitin masrafının bir kısmını karşılıyor. Herkesin karşılamaya gücü yetecek mi?

Ada bazlı devlet eliyle dönüşüm şart

İmar planları değişmiş de olsa bölgede kentsel dönüşümü gerçek ve genel anlamda sadece devlet yapabilir. Devlet karı düşünmeden, bütün bir adayı yıkıp, herkese evlerini belki çok az bir şey daha küçülterek yenileyip vermeli. Yoksa depremin en çok etkilediği, beklenen depremin de en çok etkileyeceği yerlerden biri olacak olan Avcılar’da dönüşüm çok uzun yıllar boyunca sürer.