Antalya Expo 2016 Kulesi, dünyanın en iyi kültürel yapısı seçildi
İnşaat ve mühendislik sektörlerinde dünyanın önde gelen yayın grubu Engineering News-Record, 114 metrelik Antalya Expo 2016 Kulesi’ni “Dünyanın En İyi Kültürel Yapısı” seçti.

Taca İnşaat tarafından inşa edilen ve Antalya’nın simge yapılarından biri olan Antalya Expo 2016 Kulesi, “Dünyanın En İyi Kültürel Yapısı” seçildi. Prestijli ödül, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen tören ile verildi. Ödülü, Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt ve bu projeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Akkurt aldı.

“Ülkemizi yurtdışında temsil etmekten gurur duyuyoruz”

Akkurt, ödülü aldıkları için oldukça gururlu olduklarını belirtti. ENR jürisinin iş güvenliği, inşaat kalitesi, yaratıcılık, projenin tasarımı ve üretim zorluğu kriterlerine göre değerlendirme yaptığının altını çizen Akkurt, kulenin tüm bu kriterlerde en yüksek puanı alarak birinci geldiğini söyledi.

“Ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz”

Akkurt, “Antalya için simge sayılan bu yapıyı 11 aydan kısa bir sürede tamamlamayı başardık. Antalya Expo 2016 Kulesi; gerek mühendisliği, gerek mimarisi ve gerekse işçiliğiyle Türk inşaat sektörünün dünya çapında neler başarabildiğinin bir kanıtıdır. Taca İnşaat olarak yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Afrika’ya kadar hemen her coğrafyada faaliyet gösterecek kapasiteye sahibiz. İnşaat süreçlerinde kullandığımız teknolojik yenilikler, teorik bilgiyi sahaya uygulama modelimiz ve iş yapış hızımızla hem ülke içinde hem de uluslararası arenada ayrışıyoruz. Antalya Expo 2016 Kulesi ile ülkemizin adını, yurt dışında duyurmaktan ve temsil etmekten gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Şehrin simgesi: Antalya Expo 2016 Kulesi

Dünyada yalnızca Antalya’da belirli bir bölgede yetişen kum şakayığı çiçeği ve Antalya’nın Kaleiçi’ndeki tarihi Üçkapı eserlerinden esinlenerek tasarlanan kule; Türkiye’de şimdiye dek ilk defa uygulanan teknolojik bir yapım yöntemi ile 11 aydan kısa bir sürede hayata geçti. Konsepti Nita Mimarlık tarafından çizilen, mühendislik işleri Tapi Statik ve inşası da Taca İnşaat tarafından gerçekleştirilen kule, 1400 tonluk çelik ve cam gözetleme platformu dâhil 367 kişinin 7/24 esasına dayanan bir çalışma sistemiyle tamamlandı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*