Emlak vergisi ödeme 2019
emlak vergisi ödeme 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi Türkiye sınırları içinde bulunan tüm gayrimenkuller için 1319 sayılı Kanun gereğince her yıl ödenmesi gerekir. Ödeme yılda 2 taksit şeklinde oluyor. Emlak vergisi ödeme 2019 hakkında ayrıntıları sizler için derledik.emlak vergisi ödeme 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi ödeme tarihleri 2019

Emlak vergisi 1. taksit 1 Mart’ta başlıyor. 31 Mayıs tarihinde de son buluyor. Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 Kasım ile 30 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılacak. Taşınmaz sahipleri tarafından ödemenin zorunlu olduğu konut vergisi ödemeleri arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda, vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanıyor.

Emlak vergisi hesaplama

Büyükşehir olan illerden mesken için binde 2, işyeri için binde 4, arsa için binde 6 ve arazi için binde 2 ödeme yapılırken büyükşehir olmayan illerde ise mesken için binde 1, işyeri için binde 2, arsa için binde 3 ve arazi için binde 1 ödeme yapılıyor. Konut vergisi bedelleri, taşınmaz malın rayiç bedeli üzerinden hesaplanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. Tabi bu emlak vergi gecikme zammı 2018 yılına ait. 2019 yılı için açıklandığı zaman haberimizde yayınlanacak.

Emlak vergisi nereye ödenir

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden veya E-devlet platformundan ödeme yapabilir ve ayrıca ödemeler ile ilgili sorgulamayı ve borç bilgisini öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Emlak vergilerinizi ise vergisini ödemek istediğiniz gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Belediye bünyesinde bulunan vergi tahsilat veznelerine kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Uzaktan ödeme seçeneği ise şöyle; PTT ile havale ya da direkt belediye hesap numarasına emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak verginizi ödeyebilirsiniz.

Emlak vergisinden muaf olanlar

Arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda vergiler mevcut. Vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanan emlak vergileri düzenli ödemeye de muhtaç bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı muafiyetler emlak vergisinin maddelerine yansımış durumda. Şöyle ki; işsizler, engelliler, gaziler ve emeklilerin emlak vergisi ödeme zorunluluklarının bulunmadığı belirtmek gerekir.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın