ANKARA KEÇİÖREN METROSU ETLİK ÜZERİNDEN İVEDİK’E UZATILACAK
5 Ocak’ta hizmete açılan Ankara Kızılay-Keçiören Metrosu, Etlik üzerinden İvedik’e uzatılacak. Ankara’nın Keçiören İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Ak,”Keçiören Metrosu’nun Etlik üzerinden İvedik’e bağlanması için bakanlığa talepte bulunduk” dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Metrosu’na binerek vatandaşlarla sohbet etti. Keçiörenlilerin isteklerini metroda dinleyen Başkan Ak, “Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile Keçiören Metrosu’nun aynı zaman dilimi içerisinde açılması trafiği çok rahatlattı. Metro bizim açımızdan can damarıydı ve bunu hissettik. Vatandaşlarımızın memnuniyeti gayet yüksek. Tamam mıdır? Hayır. Keçiören Metrosu henüz tam değildir. Bunun ilaveleri var. Bu ilaveler yapıldığı zaman çok daha sık kullanılan konforlu bir sürüşü sağlayacaktır” dedi.

TRAFİK RAHATLADI

“Metro AKM’de durduğu için Kızılay’a aktarmalı gitmek zorundayız. Ama bütün çağdaş şehirlerde Londra’dan Paris’e kadar aktarma ile insanlar giderler. Her hat her yere gitmez…” diyen Ak şunları söyledi: “Metronun özelliği de budur zaten. Aktarmada yapsa çok daha konforlu gidiyor diğer toplu taşıma araçlarına göre… Otobüs ve dolmuş seferlerindeki yoğunluk paylaşıldığından dolayı trafiğe de bu yansıyor. Dolayısı ile Fatih Köprüsü üzerindeki yük metro sayesinde azalmış oldu. Ayrıca insanlarımız toplu taşımayı tercih ederek araçlarını istasyonlara park ediyor. Bu da trafiği rahatlatan, azaltan bir unsur. Dolayısı ile bu hat üzerinde metronun faydasını ciddi şekilde hissediyoruz” görüşünü dile getirdi.

ARTIK ÖNCELİK ULAŞIM DEĞİL

Başkan Ak, “Biz yapmış olduğumuz beklenti anketlerinde birinci sırada ulaşım geliyordu ve ulaşımdaki en büyük aksaklığı meydana getiren toplu taşıma araçlarının sabah işe giderken akşam işten dönerken Fatih Köprüsü üzerindeki sıkışıklıktan kaynaklanıyordu. Birincisi; Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılması özel araçları olanlar için büyük bir alternatif oluşturdu. Dolayısı ile toplu taşıma araçları Fatih Köprüsü’nden hızlı geçiş yapmaya başladı. İkincisi ise metronun açılması işe gidiş gelişleri rahatlatmış oldu ve büyük bir rahatlama meydana geldi. EGO otobüs seferlerinde de herhangi bir azalma meydana gelmedi. Keçiören herhalde bundan sonra ilk sıraya ulaşımı koymayacaktır” ifadelerini kullandı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NA TEKLİF SUNDUK

Keçiören Metrosu’nun Etlik’e uzatılması için girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Mustafa Ak, “Metronun Etlik bölgesine de devam etmesini ve orayı da metro kapsamına alınmasını ilgili talebimizi Ulaştırma Bakanlığı’na ilettik. Orada bir başka çözümleme tünel yol olabilir. Şehitler İstasyonu’ndan itibaren Yunus Emre Caddesi üzerinden Aşağı Eğlence’ye geçebilir. Aşağı Eğlence’den İvedik Metrosu’na bağlanabilir” dedi.

FATİH KÖPRÜSÜ ALIŞKANLIK OLDU

Fatih Köprüsü’nün Keçiörenliler için alışkanlık olduğunu belirten Ak “Yavuz Sultan Selim Bulvarı’ndaki olay biraz sürücü alışkanlığı ile alakalı. Bizim sürücüleri Yavuz Sultan Selim Bulvarı’na yönlendirme ile ilgili çalışma içerisine girmemiz lazım. Siteler’den gelenler, Samsun Yolu’ndan gelenler hemen Fatih Köprüsü’ne yöneliyor. Yavuz Sultan Selim Bulvarı henüz tam kapasitesinde kullanılmıyor. Keçiören halkının Fatih Köprüsü alışkanlığından vazgeçip Yavuz Sultan Selim Bulvarı’na yönelmesi lazım” diye konuştu.