Prefabrik ev fiyatları 2021! Tüm detaylarıyla prefabrik evler!
Prefabrik ev fiyatları 2021! Tüm detaylarıyla prefabrik evler!

Prefabrik evler birçok ülkede tercih ediliyor. Bunun şüphesiz en önemli nedeni, hızlı kurulabilmesi ve uygun fiyatı. Peki prefabrik ev fiyatları ne kadar? Bu fiyata neler dahil, neler hariç? Prefabrik evlerde maliyeti etkileyen diğer unsurlar neler? İşte detaylarıyla prefabrik ev fiyatları 2021 yılı verileri…

Prefabrik ev fiyatları 2021

Prefabrik ev fiyatları, büyüklüğüne, kullanılacak malzemeye, yerleştirileceği şehre göre farklılık gösteriyor. Ancak kabaca prefabrik ev fiyatları 2021 yılı rakamları şöyle;

Tek katlı prefabrik ev fiyatları 2021

  • 40-45 metrekare 1+1 evler; 70-85 bin TL
  • 50-80 metrekare 2+1 evler; 90-130 bin TL
  • 80-130 metre kare 3+1 evler; 110-190 bin TL
  • 130-170 metrekare 4+1 evler; 200-260 bin TL

aralığında değişiyor.

Dubleks prefabrik ev fiyatları 2021

80-100 metrekare 2+1 dubleks evler; 160-180 bin TL

105-150 metrekare 3+1 dubleks evler; 200-250 bin TL

155-160 metrekare 4+1 dubleks evler; 250-280 bin TL

aralığında bulunuyor.

Prefabrik ev fiyatlarına neler dahil?

Prefabrik evler betopan adı verilen hazır bloklardan inşa ediliyor. BU bloklar dış duvarlarda 10 cm, iç duvarlarda ise 6 cm kalınlığında. Ekstra daha kalın duvar istenirse fiyat farkı ortaya çıkıyor.

Prefabrik evlerin yükseklikleri genelde 250-280 arasında değişiyor. Ancak daha havadar bir ev isteyenler için daha yüksek boyutlarda da üretim yapmak mümkün. Bu durumda da ev fiyatları yükseliyor.

Prefabrik evlerin çatıları çelik. Zaten evi bütün halde bir arada tutan parça bu çelik çatı. Çatı eğimi standart evlerde yüzde 30. Kullanılan malzeme genelde shingle (şıngıl) adı verilen ve görünüm olarak kaldırım taşlarını andıran bir malzeme. Ancak metal kiremit gibi uygulamalar da yapılabiliyor. Bu da ek maliyet anlamına geliyor.

Prefabrik evin malzemeleri ve montajı fiyata dahil. Yani satıcının işçileri malzemeleri indiriyor, evi kuruyor, tesisatları çekiyor, kapı ve pencereleri montajlıyor, çatıyı bitirip evi size teslim ediyor.

Prefabrik ev fiyatlarına neler dahil değil?

Peki internette gördüğümüz prefabrik ev fiyatlarına neler dahil değil? Sırasıyla aktarmaya çalışalım.

Öncelikle prefabrik evler düz bir zemine inşa ediliyor. Ancak bu düz zemini sağlamak alıcının işi. Yani alıcı, evi su basmaması için ve bu düz zeminin sağlanması için bir temel ve yaklaşık 80 cm yüksekliğinde su basmanı inşa ettiriyor. Bunun maliyetini alıcı karşılıyor.

Prefabrik evlerde zemin yok. Yani zemine şap dökülmesi, seramik veya parke işleri alıcıya ait.

Prefabrik evlerin kurulum için resmi prosedür aslında betonarme bir evden farklı değil. İnşaat ruhsatı ve izinler için gerekli belgelerin maliyetini de alıcı karşılıyor.

Elektrik, su sayaçları ve bunların ana dağıtımdan binaya verilmesi işlemlerini de alıcı gerçekleştiriyor. Buna kanalizasyon bağlantısı da dahil.

Prefabrik evlerin standardında ısıtma ve soğutma tesisatları bulunmuyor. Eğer alıcı ısıtma veya soğutma sistemine ihtiyaç duyarsa bunu da kendisi karşılamak zorunda.

Genelde prefabrik evlerin mutfak dolapları ve banyo dolapları bulunmuyor. Prefabrik ev alan kişinin bunları temin etmesi gerekiyor. Burada bir küçük not; prefabrik evlerin duvarları ağır eşyaları taşımaya uygun bir yapıya sahip değil. Yani eğer mutfak dolapları asılacaksa, öncesinde bir işlem yapılması gerekli.

Prefabrik ev fiyatlarına dahil olmayan en önemli nokta ise nakliye ve montaj ekibinin masrafları. Yani prefabrik evi arsanıza çok uzak bir yerden aldıysanız, nakliye masrafını sizin ödemeniz gerekiyor. Ayrıca gelen ekibin yeme, içme ve konaklama masrafları da alıcıya ait. Montaj ekibinin 5-6 kişiden oluştuğunu ve kabaca montajın en az 15 gün süreceğini belirtelim.

Prefabrik evler hakkında sorular

Prefabrik ev yapmak kaça mal olur?

Yukarıda prefabrik ev fiyatlarını kabaca verdik. Ancak eğer yazlık-villa benzeri bir prefabrik ev istiyorsanız, maliyeti iki katı olarak düşünebilirsiniz.

Prefabrik evde yaşanır mı?

Aslında prefabrik evde yaşamanın betonarme evde yaşamaktan çok ciddi farkları yoktur. Hatta içindeyken prefabrik bir evde yaşadığınızı hissetmeyebilirsiniz de. Ancak prefabrik evlerin betopan duvarları çok sağlam değildir. Sert bir darbeyle kırılabilir veya zedelenebilir. İç duvar kalınlıkları ise düşüktür ve ses ve ısı geçirgenliği daha fazladır. Ancak tüm bu dezavantajlar ek maliyetle düzeltilebilir.

Prefabrik evlerde soba yakılır mı?

Nedense prefabrik evlerde soba yakmanın problem yaratacağı düşünülüyor. Bunun nedeni ise yanabilir yapısı. Halbuki projelendirme sırasında soba bacası konumlandırıldığı taktirde prefabrik evlerde de soba yakmak mümkün.

Prefabrik evlere doğalgaz veriliyor mu?

Aslında prefabrik evler betonarme evlerin sahip olduğu tüm olanaklardan yararlanabiliyor. Yani doğalgaz, elektrik, su gibi aboneliklerde sorun çıkmıyor. Hatta dileyen kombi kullanırken dileyen elektrikli doğalgaz sobası yakabiliyor.

Prefabrik evler şömine olabilir mi?

Daha önce de dediğimiz gibi, prefabrik evlerde her türlü ısıtma veya soğutma cihazı kullanılabilir. Buna odunlu veya elektrikli şömineler de dahildir.

Prefabrik ev kışın soğuk olur mu?

Prefabrik evlerin betopan duvarları yalıtım özelliğine sahiptir. Ancak yine de standart duvar kalınlıkları evi soğuktan yeterince koruyamayabilir. Bu yüzden özellikle kışın da ikamet edilecek prefabrik yapılarda daha kalın duvarların tercih edilmesi veya dış yüzeyde ekstra kaplama kullanılmasıdır.

Ses yalıtımı yeterli mi?

Prefabrik evlerde ses yalıtımı da yeterli düzeyde olmayabilir. Bunun nedeni de duvar kalınlıklarıdır. Özellikle iç duvarlarda kalınlık standart 6 cmdir. Bu da ses geçirgenliğini artırır. Bu nedenle iyi bir ses yalıtımı isteyenlerin duvar kalınlıklarını artırması gerekir.

Prefabrik evler sökülüp başka yerde yeniden montajlanabilir mi?

Evet. Prefabrik yapılar modülerdir. Yani sökülüp yeniden başka bir arsaya kurulabilir. Ancak hem sökme hem de yeniden kurulum ücrete tabidir.

Rüzgara karşı dayanıklı mıdır?

Prefabrik evlerin duvarları rüzgara karşı betonarme evler kadar dayanıklı değildir. Ancak bunun için çok yüksek hatta fırtına şiddetinde rüzgar gereklidir.

Depreme dayanıklı mıdır?

Prefabrik evler depreme karşı dayanıklıdır. Hem duvarların hafif malzemeden yapılmış olması, hem çelik yapısı hem de esneme özelliği prefabrik yapıları depreme karşı daha dayanıklı hale getirir.

Kaç günde tamamlanır?

Prefabrik evin inşa edilmesinde önce ruhsat, projelendirme, temel ve su basmanı gibi bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra prefabriğin nakliyesi ve montajı yaklaşık 15 gün sürer. Ancak bu tahmini bir süre.

Kaç katlı olabilir?

Prefabrik evler tek katlı veya iki katlı olarak yapılabilir.

Kullanım süresi ne kadardır?

Prefabrik evlerin ortalama ömrü, bakıma ve bulunduğu şartlara göre değişmekle birlikte 30-50 yıl arasındadır.

İnşaat ruhsatı gerekli midir?

Prefabrik ev için gerekli şartlar betonarme yapılardan farklı değildir. Dolayısıyla prefabrik ev yaptıracak kişinin ruhsat alması gerekir.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın